Samsun ve Sinopta'ki Atıklar Bertaraf Edildi

Samsun ve Sinopta'ki Atıklar Bertaraf Edildi

Karadeniz Sahillerinde 1988 Yılında Bulunan ve Samsun ve Sinop'taki Depolarda Muhafaza Edilen Atık Varillerin 8 Mayıs'ta İmha Edildiği Açıklandı.

Samsun ve Sinopta'ki Atıklar Bertaraf Edildi

Samsun ve Sinop'taki depolarda muhafaza edilen zehirli variller 8 Mayıs'ta imha edildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Osman Pepe'nin Samsun ve Sinop'ta bulunan atık varillerin kaldırılmasına yönelik çalışmalarının sonuç verdiği kaydedildi.

İlk olarak 1988 yılında Karadeniz sahillerinde bulunan ve Samsun ve Sinop'ta inşa edilen depolarda muhafaza edilen atık varillerin 8 Mayıs'ta bertaraf edildiği açıklandı.

Yapılan açıklamada, finansmanı Türkiye Çimento Müstahsilleri tarafından karşılanmak üzere 16-17 Ekim 2006 tarihlerinde İZAYDAŞ A.Ş. ve ilgili diğer kurumların katılımı ile depolarda bulunan varillerin rehabilitasyon çalışmasının bittiği ifade edildi.

İlk kez 1988 yılında Karadeniz sahillerinde bulunan zehirli varillerin 152'sinin boş 215'inin dolu olmak üzere 367 tane olduğu tespit edilmiş, variller Samsun ve Sinop'ta inşa edilen depolarda muhafaza edilmişti. Çevre ve Orman Bakanlığı, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ile protokol imzalamış ve atıkların AB ülkelerinde bertaraf edileceği belirtilmişti.(ANKA)

Kaynak: ANKA