Samsun'un Kadın Dondurma Ustaları

Samsun'un Kadın Dondurma Ustaları

Samsun'un Bafra ilçesinde 2 yılda açılan meslek edindirme kursuna katılan 50 kadın el yapımı dondurma yapmalı öğrendi.

Samsun'un Bafra ilçesinde 2 yılda açılan meslek edindirme kursuna katılan 50 kadın el yapımı dondurma yapmalı öğrendi. Kadınlar iş kurmak için devletten yardım istedi. Ev hanımı olan Nida Uğurlu, "Bende çalışmak üretmek istiyorum. Devletimizden bu konuda bize destek olmasını istiyoruz. Biz dondurma yapmayı öğrendik ancak bir iş kurmak için yeterli paramız yok" dedi.

Samsun'un Bafra ilçesinde, İŞKUR ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan dondurma yapım kursuna iki yılda 50 kadın katıldı. Çoğu ev hanımı olan kadın kursiyerler 6 aylık eğitim süresince doğal el yapımı dondurma üretmeyi öğrendi. Bu yılki kurs ise geçen Nisan ayında tamamlandı. 6 aylık kursu tamamlayan kursiyerler katılım belgelerini usta öğretici Naile Gürsu'nun elinden aldı. Sütün bakır kazanda yaklaşık 12 salep ve şeker eklenerek pişirilip, ardından soğutma işlemi sırasında meyve katılıp yapılan dondurma Bafra'nın meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Kursu tamamlayan kadın dondurma ustaları üretim yapılan bazı imalathanelerde çalışmaya başladı. Ancak kadın dondurma ustaları kendilerine destek olunup bir kooperatif kurulup birlikte dondurma üretimi yapmak istediklerini söyledi.

'İŞ KURMAK İSTİYORUZ'

Ev hanımı olan 1 çocuk annesi Nida Uğurlu (48), dondurma üretip satmak istediğini belirterek "Bende çalışmak üretmek istiyorum. devletimizden bu konuda bize destek olmasını istiyoruz. Biz dondurma yapmayı öğrendik ancak bir iş kurmak için yeterli paramız yok. Bize imkan sağlanırsa birlikte çalışmak istiyoruz. Kadınlar olarak dondurma yapımına bizde el attık. Ben ev hanımıyla bir meslek öğrendim. Hayalim dondurma üretip satacağım bir dükkan açabilmek" diye konuştu.

'HAYATIMDA İLK DEFA ÜRETİP PARA KAZANDIM'

Ev hanımı olan 3 çocuk annesi Fatma Uğurlu (47) ise çocuklarını büyütmek için bu zamana kadar onlara baktığını ve çalışmadığını belirterek "Evlatlarımın bana ihtiyacı kalmayınca kendim için bir şey yapmak istedim. Meslek edinmek için kursa katıldım. Dondurma yapmayı öğrendim. Hayatımda ilk defa emek verip üretip para kazandım. İlk defa kendim için bir şey yaptım. Biz kursiyerler olarak bir kooperatif kurup hep birlikte dondurma üretip satmak istiyoruz. Bu konuda devletimizden bize deste bekliyoruz. bize destek olup imkan sağlansa hepimiz çalışmak, üreten kadınlar olmak istiyoruz" dedi.

'12 SAAT BAKIR KAZANDA PİŞİRİLİYOR'

El yapımı dondurma üretiminin oldukça zahmetli ve zor bir iş olduğunu söyleyen usta öğretici Naile Gürsu (60) "İki kursa toplam 50 kadın katıldı. Son kursiyerlerimiz kursu Nisan ayı sonunda tamamlandı. Hem pratik hem uygulamalı eğitim alıp dondurma yapmayı öğrendiler. Şunu gördük ki kadınlar bu işi daha titiz, daha temiz ve sağlıklı yapıyorlar. Çoğu ev hanımı olan kursiyerler çalışıp iş sahibi olmak istiyorlar. Bafra dondurması ise bölgemizde çok meşhur bir dondurma. Tamamen el yapımı ve katkısız bir ürün. Fabrikasyon kesinlikle değil. Yaklaşık 12 saat bir bakır kazanda sürekli karıştırılarak süt kaynatılıyor. Şeker ekleniyor, salep ekleniyor. Ardından dondurma işlemi yapılıyor. Meyveli yapılacaksa meyvenin kendisi katılıyor. Hiç bir doğal olmayan malzeme yok. Bu nedenle ürettiğimiz bu dondurma çok kıymetli" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA