Samsun: Türkiye, Tüketici Haklarında AB'den Önde

Samsun: Türkiye, Tüketici Haklarında AB'den Önde

Avrupa Takımı Üyesi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici ve Rekabet Uzmanı Fatma Çağlar, Tüketici Hakları Uygulamalarında Avrupa Birliği (AB) Ülkelerinin Önünde Oldukları Söyledi.

Samsun: Türkiye, Tüketici Haklarında AB'den Önde

Avrupa Takımı Üyesi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici ve Rekabet Uzmanı Fatma Çağlar, tüketici hakları uygulamalarında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin önünde oldukları söyledi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) AB Bilgi Bürosu tarafından düzenlenen "Türkiye ve Avrupa Birliği'nde Tüketicinin Korunması" konulu seminere konuşmacı olarak katılan Fatma Çağlar, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri arasında 2002-2006 yılları arasında yüksek ortaklık düzeyi sağlandığını, 2007-2013 yılları için ise Tüketicinin Korunması Yılları olarak kabul edildiğini kaydetti. AB üyesi ülkelerin tüketicinin güvenliği, istediğinizi istediğiniz yerde alın, tüketim mallarının güvenliği gibi 10 ayrı madde uzlaştığını dile getiren Çağlar, "Tüketici hakları dinamik bir durum. Sürekli değişiklikler olmaktadır. Haksız ticari uygulamalar tamamen engellenerek revizyon çalışmaları sürdürülüyor. Türkiye açısından bakıldığında bizim mevzuatımızla AB mevzuatı arasında hiçbir fark yok. Hatta mevzuat konusunda AB'den ileri sayılırız. Mesela hakem heyetlerini kurduk öve büyük başarı sağladık. Tüketici mahkemeleri sorunların çözümünde unsurlar oldu. Şimdi yeni günün gelişen olaylarına göre, bazı yeni düzenlemeler yapılacak" dedi.

Katılımcıların soruların yanıtlayan Çağlar, denetimlerin daha sıkı yapılması gerektiğini, tüketici bilincinin bir kültür meselesi olduğunu ve tüketicilerin haklarını mutlaka araması ve uyarması gerektiğini kaydetti. Seminere, Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, STSO Başkanı Adnan Sakoğlu, 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hüseyin Yılmaz, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ahmet Arslan, Vergi Dairesi Başkanı Şuayip Sevgi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Genel Sekreter Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Bilgi Bürosu Koordinatörü Necmi Alıç, dernek başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İHA