Samsun Opera'da Kafkas Esintisi

Samsun Opera'da Kafkas Esintisi

SAMSUN Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından 1 Ekim'de yeni sanat sezonunun açılış gösterisi olan 'Nart Ateşi' isimli sahne gösterisi ikinci temsilinde izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Samsun Opera'da Kafkas Esintisi

SAMSUN Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından 1 Ekim'de yeni sanat sezonunun açılış gösterisi olan 'Nart Ateşi' isimli sahne gösterisi ikinci temsilinde izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Çerkes kültüründen hikayelerin anlatıldığı gösteride sahnelenen Kafkas dansları izleyenler tarafından beğenildi.

Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından 2016-17 sanat sezonunu 1 Ekim Cumartesi akşamı 'Nart Ateşi' ile açıldı.'Bir Kafkasya Masalı' olarak da anılan eserin ikinci gösterimi dün gece yapıldı. Dün geceki temsile vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Kafkasya'nın mitolojik en eski yerli halkı olan Nartların destanının dans gösterileri ile anlatıldığı temsil büyük beğeni topladı.

Samsun Devlet Opera ve Balesi koro sanatçısı Ayşe Ceylan'ın yazıp yönettiği sahne gösterisinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu 'Ceguago' ve mahalli çerkes dansçıları da yer aldı. 'Nart Ateşi' sahne gösterisinde Nartların destanından Setenay Guaşe ve Savsırıko ile 1864 sürgün yıllarının trajedisi, sürgün sonrası yaşayan Nartların torunları olan Çerkeslerin kendilerine yepyeni bir gelecek kurma çabaları ve hayalleri, gelenekleri, şarkılar, danslar ve şiirler eşliğinde anlatıldı. Gösteride yer alan Kafkas dansları izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı.

FOOTĞRAFLI - Samsun

Kaynak: DHA