Samsun: Merkez Bankası'nın Kuruluşunu 75. Yılı

Merkez Bankası Samsun Şube Müdürü Süleyman Koruyucu, "Merkez Bankası Pek Çok Alanda Öncü ve Önemli Roller Üstlenmiştir" Dedi.

Samsun: Merkez Bankası'nın Kuruluşunu 75. Yılı

Merkez Bankası Samsun Şube Müdürü Süleyman Koruyucu, "Merkez Bankası pek çok alanda öncü ve önemli roller üstlenmiştir" dedi.

Merkez Bankası'nın Kuruluşunun 75. yıldönümü dolayısıyla Büyük Samsun Oteli'nde düzenlenen kokteylde konuşan Süleyman Koruyucu, Cumhuriyetin önde gelen kurumlarından biri olan Merkez Bankası'nın bu yıl 75. kuruluş yıldönümü olduğunu, bu yılın aynı zamanda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 125. doğum yıldönümü olması nedeniyle ayrı bir anlamı olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 75 yıllık tarihinde ülkenin modernleşme ve çağdaşlaşma sürecine eşlik ettiğini belirten Koruyucu, "Bankamız pek çok alanda öncü ve önemli roller üstlenmiştir. Bu süreçte bankamız gerek kurumsal yapısı gerek üstlendiği fonksiyonlar itibariyle modern ve çağdaş bir Merkez Bankası kimliğine kavuşma yolunda emin adımlarla ilerlemiştir. Kendisine verilen görevleri yerine getirme konusundaki kararlı ve ilkeli tutumu ile kamuoyunun güvenini kazanarak ülkemiz kurumları arasında önemli bir saygınlığa ulaşmıştır. Bugün bankamızın fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek gibi tarihsel bir misyonu ve bu misyonun getirdiği büyük bir sorumluluğu vardır. Fiyat istikrarı ekonomik büyümenin, istihdamın kısaca toplumsal refahın olmazsa olmaz bir ön şartıdır" diye konuştu.

"2001 yılı enflasyonla mücadelede bir dönüm yılıdır" diyen Koruyucu, "2001 yılında bankamız, yasasında yapılan değişiklikle araç bağımsızlığına kavuşmuş, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek temel amacı olarak belirlenmiştir. O tarihten itibaren enflasyonla mücadelede önemli yollar almış, 2005 yılında son 35 yıldır ulaşılamayan tek haneli enflasyon rakamları gerçek olmuştur. 2005 yılında yapılan para reformuyla ülkemiz tarihinde bir ilk gerçekleşmiş altı sıfır atılmıştır. Bugün geldiğimiz noktanın ülke olarak elde ettiğimiz kazanımların, Merkez Bankası bağımsızlığının neden önemli olduğunun bir ispatı olduğunu düşünmekteyiz. Bağımsızlık bankamıza politikalarını gündelik tartışmalardan ve siyasetten uzak, orta ve uzun vadeli bir bakış açısıyla uygulama imkanı vermektedir" şeklinde konuştu.

Kokteyle, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Naci Beştepe, Vali yardımcıları, davetliler ile banka çalışanları katıldı.