Samsun: Hz. Mevlana'nın 733.vuslat Yıldönümü

Samsun: Hz. Mevlana'nın 733.vuslat Yıldönümü

İlkadım Belediyesi Tarafından Hz. Mevlana'nın 733.vuslat Yıldönümü Münasebetiyle Konferans Düzenlendi.

Samsun: Hz. Mevlana'nın 733.vuslat Yıldönümü

İlkadım Belediyesi tarafından Hz. Mevlana'nın 733.Vuslat yıldönümü münasebetiyle konferans düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen "Mevlana'dan Günümüze Mesajlar Konulu" Konferans büyük ilgili gördü. Konferansa konuşmacı olarak katılan Samsunlu ilim adamı Mevlana Uzmanı Dr. Yakup Şafak, Hz. Mevla'nayla ilgili çeşitli bilgiler aktardı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, belediye olarak düzenlediğimiz aylık konferanslarla Türkiye'nin birikimini Samsunla buluşturduklarını hatırlatarak, "Dünyada en fazla okunan klasiklerin başında gelen Mesnevi-i Şerif'in arif şairi gönüller sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi anmak için burada toplandık. Dünyada 2007 yılının UNESCO tarafından Mevlana'yı anma yılı olarak kabul edildi. Dünya ülkeleri hazreti piri konuşurken tabi ki onun asıl varisleri olarak ona sahip çıkmak ve çağımızın hastalıklarına onun reçetelerini sunmak mecburiyetindeyiz. Hz. Mevlana'nın sadece bizlere değil tüm insanlığa çok önemli mesajları vardır. İşte bundan dolayı 2007 yılı UNESCO tarafından Mevlana'yı anma yılı olarak ilan edilmiştir" dedi.

Konferansta Mevlana'nın hayatı, fikirleri, eserleri, ailesi ve çevresi,Türk Kültür ve Edebiyatına etkileri ele alındı. Mevlana diyarında uzun yıllar Hazreti Mevlana üzerine araştırmalar yapan Dr.Yakup Şafak, "Engin dehası, derin fikirleri, gerçekçiliği, yüksek şahsiyeti,eşsiz sevgi ve hoşgörüsüyle asırlarca insanları etkilemiş ve aydınlatmış olan Mevlana, bugün artık her gün biraz daha şiddete, çatışmaya ve çözümsüzlüğe doğru giden dünyamızda bütün insanlığa ışık tutmakta ve manevi önderliğini sürdürmektedir. Millet olarak böyle değerli bir düşünüre, bir eğitimci ve gönül adamına sahip olmak, kuşkusuz büyük bir onur vesilesidir. O nedenle Hz. Mevlana'yı layık olduğu bir şekilde kutlamak, UNESCO'nun kadirbilirlikle bizlere sunduğu bu altın fırsatı değerlendirmek ve kutlama yapacak diğer ülkelerde yardımcı olmak, millet olarak üzerimize düşen kaçınılmaz bir ödevdir. Kültür ve medeniyetimizi yoğuran asli değerleri ifade eden Hz. Mevlana'nın önemi büyük" diye konuştu.

İlkadım belediye başkanı Erdoğan Tok, Dr. Yakup Şafak'a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti.