Samsun, Healthex Türkiye Sağlık Fuarı'nda

Samsun, Healthex Türkiye Sağlık Fuarı'nda

İstanbul'da 23-25 Kasım 2007 Tarihleri Arasında Açık Kalacak Olan ve Dünyanın İlk 'Medikal Turizm Fuarı' Olma Özelliğini Taşıyan Uluslararası Healthex Medikal Turizm Fuarı'nda Samsun da Stand Açtı.

Samsun, Healthex Türkiye Sağlık Fuarı'nda

İstanbul'da 23-25 Kasım 2007 tarihleri arasında açık kalacak olan ve dünyanın ilk 'Medikal Turizm Fuarı' olma özelliğini taşıyan Uluslararası Healthex Medikal Turizm Fuarı'nda Samsun da stand açtı.

İstanbul WOW Fuar Merkezi'nde düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Arnavutluk Sağlık Bakanı Nard Ndoka, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve fuar katılımcıları tarafından açılan Healthex Sağlık Türkiye Medikal ve Sağlık Turizmi Fuarı'nda Samsun standı yoğun ilgi gördü. Türk ve yabancı sağlık yatırımcılarının büyük ilgi gösterdiği 'Sağlık Kenti Samsun' standını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da ziyaret etti. Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından stand girişinde karşılanan Bakan

Günay, "Samsun'un sağlık alanında özel sektörle bütünleşerek yaptığı yatırımlar takdir edilecek düzeyde" dedi.

İlk defa bir il bütünlüğü içinde 9 büyük sağlık kuruluşu ve üniversite hastanesiyle birlikte sağlık fuarına katılan Samsun'un açtığı 'Sağlık Kenti Samsun' standı büyük ilgi gördü. Samsun'un ulusal ve uluslararası alanda her yanı ve yönüyle tanıtılması amacıyla 'Marka Yolculuğu Projesi'nin başlatıldığını belirten Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Samsun'un gerekli altyapısı bulunan sağlık alanın da markalaşmaya yönelik adımlar attığını, bir yanıyla hizmet sunan, bir yanıyla kamu ve özel sektör altyapı

yatırımları devam eden, bir taraftan ilaçtan tıbbi cihaz imalatına kadar birikimini ciddi anlamda büyüten bir Samsun'un markalaşarak, gelecekte bu alanda önemli yatırımlara ev sahipliği yapacağını söyledi.

Gerçekte sağlık turizminin ve turizmin farklı başlıklar altında gerçekleştirilmesinin atlanmaması gereken bir alan olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, "Bu noktada biz Samsun olarak ilin tanıtılması, ilin her yanı ve yönüyle uluslararası ölçekte yer alması açısından marka yolculuğuna başladık. Marka yolculuğu kapsamında sağlık turizmini de çok önemsiyoruz. Samsun, Karadeniz'in tek büyük şehri olarak çok güçlü bir altyapıya sahip. Sağlık alanında gerek kamu, gerek özel yatırımlar ve güçlü üniversitenin sağlık

altyapısıyla da çevresindeki iller ve ötesinde Karadeniz'e kıyı diğer komşu ülkelere dönük altyapıyı taşıyan zenginlikler var" diye konuştu.

Anadolu'da tek ilaç firmasının halen Samsun'da üretim yaptığını dikkat çeken Güzeloğlu, "Son yıllarda gerçekten giderek artan ve güçlü bir şekilde gelişen tıbbi cihazlar üretimi de, sağlık altyapısı anlamında vurgulanması gereken bir konu. Belki de Samsun adına bir başka sağlık zenginliğimiz. Anadolu'da ilk ilaç fabrikasının hala Samsun'da devam etmesi, bir yanıyla hizmet sunan, bir yanıyla kamu ve özel altyapı yatırımları devam eden, bir taraftan ilaçtan tıbbi cihaz imalatına kadar birikimini ciddi

anlamda büyüten bir Samsun, markalaşarak gelecekte bu alanda önemli yatırımlara ev sahipliği yapacaktır. İl olarak Samsun ve firmalarımızın bu çalışmalarla sağlık alanında daha büyük pay alacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Fuara, AK Parti Samsun Milletvekili Fatih Öztürk, İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu ve çok sayıda davetli ve konuk ülkeler katıldı.

(MD-SA-OK-Y)