Samsun'dan Kısa Kısa

Samsun'dan Kısa Kısa

Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, Afrin'de şehit düşen askerler için başsağlığı mesajı yayınladı.

Samsun'dan Kısa Kısa

Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, Afrin'de şehit düşen askerler için başsağlığı mesajı yayınladı.

Başkan Özbalcı mesajında, Zeytin Dalı Harekatı'nda iki gündür üzücü haberler aldıklarını belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin bölgesinde devam eden operasyonlarında PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ terör örgütü unsurlarıyla çıkan çatışmalarda ve düşen helikopterde şehitlik mertebesine ulaşan 12 kahraman yiğide Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi.

Milletin başı sağolsun

"Bizler inancımız gereği biliyoruz ki; yavrularımızın makamı cennet" diyen Özbalcı, mesajında şunlara yer verdi:

"Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) şehitler için bir hadis-i s¸erifte s¸o¨yle buyuruyor: 'Cennete giren hic¸bir kimse, yeryu¨zu¨ndeki her s¸ey kendisinin olsa bile du¨nyaya geri do¨nmeyi arzu etmez. Ancak s¸ehit, cennette go¨rdu¨gˆu¨ as¸ırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar du¨nyaya do¨nmeyi ve on defa s¸ehit olmayı ister. Rabbim ordumuzu muzaffer eyler İnşallah. Asırlardır I·slam'ın sancaktarlıgˆını yapan, Allah'ın adının go¨k kubbede yankılanması ic¸in c¸abalayan bu aziz milleti mahcup etmez. Rabbim, Afrin'de terör örgütleriyle, vatanı, milleti, bayrağı ve ezanı için canını hiçe sayarak, gözünü dahi kırpmadan göğsünü siper ederek çatışan askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Yüce Türk Milleti'nin başı sağolsun."

CHP'nin şeker fabrikası eleştirisi

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Çarşamba Şeker Fabrikası'nın acilen yeniden çalıştırılması gerektiğini söyledi.

Akcagöz, şeker fabrikası önünde yaptığı basın açıklamasında, Samsun'un kamuya ait tarıma dayalı tek sanayi kuruluşunun şeker fabrikası olduğunu ve 30 yıldır ülke ekonomisine büyük katkı yaptığını belirtti.

"Bugün geldiğimiz noktada Çarşamba Şeker Fabrikası'nın atıl durumda bırakılması Samsunlu olarak ve bu toprakların insanı olarak hepimize üzüntü veriyor." diyen Akcagöz, şunları kaydetti:

"Bugün Türkiye'deki 25 şeker fabrikasından sadece Çarşamba Şeker Fabrikası çalıştırılmamaktadır. Susurluk, Alpullu, Ağrı ve Kars Şeker Fabrikaları bugün çalışır vaziyettedir. Yeterli pancar üretimi yapılmıyor bahanesi geçerli bir bahane değildir. Çünkü üreticinin şeker pancarı üretimi için teşvik yapılmıyor. Türkiye'nin pancar şekerine ihtiyacı var. Dolayısıyla da şeker fabrikalarına ihtiyacı var. Yaptığımız araştırmalar teknik aksamı bakımla en az 100 bin ton kapasiteyle çalışır vaziyete getirilebilir.

Sayın Valimiz de bu konuda yanlış bilgilendirildi ancak yaptığı incelemeler sonucunda fabrikamızın atıl bırakılmış fakat hizmete hazır beklediğini dile getirdi. Şeker fabrikamıza sahip çıkmalıyız. Bunu siyaseten söylemiyoruz, ekonomiye olan katkısı nedeni ile söylüyoruz. Çarşamba Şeker Fabrikası'nın bacası ne zaman tütecek? Bu baca tütene kadar mücadelemize devam edeceğiz."

Açıklamaya Çarşamba İlçe Başkanı İlhan Yürükcü, Şeker-İş Sendikası Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe ve parti üyeleri de katıldı.

Ağaçlara el işi örgü giydirdiler

Kavak Halk Eğitimi Merkezi (HEM) bahçesinde çevre düzenleme projesi kapsamında kursiyerler yaptıkları el işi örgüleriyle ağaçları giydirdi.

HEM kursiyerleri, çevre düzenleme, ağaç ve doğa sevgisinin önemine dikkat çekmek, ağaçları dış darbelerden korumak ve farkındalık yaratmak amacıyla başlattıkları "Çevre Düzenleme" projesi kapsamında HEM bahçesindeki ağaçları giydirdi.

Kursiyerlerin el işi örgüsüyle çevre düzenlemesi ve bahçedeki ağaçların giydirilmesi çalışmalarından duyduğu memnuniyeti aktaran HEM müdürü Yusuf Tanrıöven, "Kursiyerlerimiz bahçemizdeki ağaçları el işi örgüleriyle giydirdiler. Bu örnek çalışmaları ile ağaç ve doğa sevgisinin önemine dikkat çektikleri gibi, çevre düzenleme ve bahçemizin daha güzel görünmesine de neden oldular." dedi.

HEM bahçesinde bulunan 8 ağacın giydirildiği öğrenildi.