Samsun'dan Kısa Kısa

Samsun'dan Kısa Kısa

Ladik Ziraat Odasınca getirilen sertifikalı hububat tohumları, çiftçilere verilmeye başlandı.

Samsun'dan Kısa Kısa

Ladik Ziraat Odasınca getirilen sertifikalı hububat tohumları, çiftçilere verilmeye başlandı.

Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, AA muhabirine, çiftçilerin hasatta daha verimli ürün alabilmeleri ve güz döneminde ekilmek üzere, sertifikalı arpa tohumu ile kılçıklı buğday tohumu getirdiklerini söyledi.

Arpa ve buğday tohumunun yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı olduğuna işaret eden Demir, "Çiftçilerimizin ihtiyacını karşılamak üzere 20 ton sertifikalı tohum getirdik. 50'şer kiloluk torbalarda üye çiftçilerimize 100'er liradan veriyoruz. Ödeme kolaylığı da yapıyoruz. Odamız ziraat mühendisi Yunus Dal da tohumların teslimatı sırasında çiftçilerimize ekim ve bakım konularında bilgi veriyor." dedi.

Dal da arazinin durumuna göre dekarda 18 ila 22 kilogram arasında arpa, 22 ila 25 kilogram arasında da buğday tohumu ekilmesi gerektiğini kaydetti.

-"Sivil savunma ve yangın" eğitimi

Ladik İlçe Emniyet Müdürlüğü personeline yönelik "Temel afet bilinci, sivil savunma ve yangın" konulu eğitim düzenlendi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimde, İl Emniyet Müdürlüğü Sivil Savunma Amiri Menderes Cebi, doğal, teknolojik ve insan kökenli afetler ile sivil savunma ve yangın konularında bilgi verdi.


Eğitimin ardından yangın tatbikatı yapıldı.

Tatbikat alanında, yangın tüplerinin kullanımı ile yangın söndürme ve önleme teknikleri uygulamalı olarak gösterildi.