Samsun'da Temel Kazısında Meydana Gelen Toprak Kayması 5 Binada Çatlaklara Yol Açtı

Samsun'da Temel Kazısında Meydana Gelen Toprak Kayması 5 Binada Çatlaklara Yol Açtı

Samsun'da Toplu Konut İçin Yapılan Temel Kazısında Meydana Gelen Toprak Kayması, 5 Binayı Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Bıraktı. Binalarda Oturan Yaklaşık 50 Kişi Tahliye Edildi.

Samsun'da Temel Kazısında Meydana Gelen Toprak Kayması 5 Binada Çatlaklara Yol Açtı

Samsun'da toplu konut için yapılan temel kazısında meydana gelen toprak kayması, 5 binayı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Binalarda oturan yaklaşık 50 kişi tahliye edildi.

Alınan bilgiye göre, Kazımkarabekir Mahallesi'nde yapımı devam eden toplu konut inşaatı sırasında eğimli arazide temel kazma çalışması yapılırken, 5 binada çatlamalar meydana geldi. Kazılar sürerken binalarda sallantı olması üzerine vatandaşlar, evlerinden dışarı çıktı. Temel kazısı nedeniyle çatlamaların meydana geldiğinin tespit edilmesi üzerine, çalışmalar durduruldu ve kazılan yer kapatılmaya başlandı. Daha önce fore kazık çakıldığı belirlenen temel kazısı alanında, inşaat sorumluları önlem için iki

kepçeyle sıkıştırma ve doldurma işlemini hızlandırdı.

Polis ve Gazi Belediyesi görevlileri de toprak kaymasının olduğu alana geldi. Polis, tutanak tutarak 5 binadan yaklaşık 50 kişiyi tahliye etti. Panik içerisinde olan vatandaşlar boş arazide toplanırken, görevliler binalarda inceleme yaptı. Binaların oturulabilir durumda olup olmadığının tespiti için Büyükşehir Belediyesi, Gazi Belediyesi ile Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nden oluşacak uzman bir ekip inceleme yapacak. İncelemenin ardından evlerde oturulup oturulamayacağı belirlenecek.

Mola Sokak üzerinde evleri çatlayan Mecit Taç, evde oturdukları sırada çatlamalar olduğunu, uyarılarına rağmen kazıların devam ettiğini söyledi. Nurettin Bektaş ise korkudan evlerine giremediklerini, zararlarının ödenmesi ve önlem alınmasını istediklerini kaydetti.

(MD-SA-OK-Y)

Kaynak: İHA