Samsun'da Mayıs Ayı İthalat ve İhracat Rakamları

Samsun'dan 2007 Mayıs Ayında 5 Ülkeye Mercimek, Sarı Mercimek, İç Fındık, Kuru Fasulye ve Yumurta İhracatı Yapılırken, 3 Ülkeden İç ve Kabuklu Ceviz İthalatı Gerçekleştirildi.

Samsun'da Mayıs Ayı İthalat ve İhracat Rakamları

Samsun'dan 2007 Mayıs ayında 5 ülkeye mercimek, sarı mercimek, iç fındık, kuru fasulye ve yumurta ihracatı yapılırken, 3 ülkeden iç ve kabuklu ceviz ithalatı gerçekleştirildi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı Samsun Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Dış Ticaret Standartasyon (DTS) Denetmenleri Grup Başkanlığı ve Terme DTS Denetmenleri Grup Başkanlığı faaliyetleri çerçevesinde Mayıs ayında İtalya, Libya, Suriye, Irak, Fransa ve Mısır'a mercimek, sarı mercimek, kuru nohut, iç fındık, kuru fasulye ve yumurta olmak üzere toplam 466 bin 161 kilogram gıda ihracatı yapıldı. Moldova, Romanya ve Kırgızistan'dan ise iç ceviz başta olmak üzere toplam 177 bin 745 kilogram gıda ithalatı

gerçekleştirildi. Ayrıca Rusya'dan 27 bin 179 metrekare çatı kaplama malzemesi ithalatı yapıldı. Son aylarda özellikle Irak ve Libya başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin Samsun'dan yumurta ithal ettiği belirtildi.

(İG-SA-CC-E)