Samsun'da ABD Karşıtı İzinsiz Eylem

Samsun'da ABD Karşıtı İzinsiz Eylem

Samsun'da İstiklal Caddesi'nde Irak'ın İşgalinin 4. Yıldönümü Nedeniyle Eylem Yapan Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının Üyeleri, Polisin Uyarısına Rağmen Yürüyüş Yaptı. İzinsiz ve Yasal Olmadığı Kaydedilen Eylem Hakkında Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunulacağı Öğrenildi.

Samsun'da ABD Karşıtı İzinsiz Eylem

Samsun'da İstiklal Caddesi'nde Irak'ın işgalinin 4. yıldönümü nedeniyle eylem yapan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, polisin uyarısına rağmen yürüyüş yaptı. İzinsiz ve yasal olmadığı kaydedilen eylem hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, KESK, DİSK, TTB, TMMOB, Diş Hekimleri Odası, Emekli Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, ÖDP, SDP, TKP, EMEP ve SHP temsilcileri ve üyelerinin katıldığı eylem, İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi'nde yapılan basın açıklamasıyla başladı. Ellerinde mumlar ve el fenerleri ile ıslıklar, alkışlar ve sloganlar eşliğinde ABD'yi kınayan ve "ABD Ortadoğu'dan defol" sloganları atan eylemciler, daha sonra yürüyüşe geçti. Samsun Emniyet Müdür Yardımcısı Sebahattin Artun, eylemde konuşma yapan KESK Dönem Sözcüsü Ahmet Kesik'i uyarmasına rağmen eylemciler, ellerindeki maskot ve afişlerle yürüyüşü gerçekleştirdi. Yaklaşık 1 saat süren eylemde protestocular, İstiklal Caddesi sonuna kadar yürüyüp geriye döndü. Yakılmasına izin verilmeyen maskot ise çöpe atıldı.

Eylem ve yürüyüş olaysız sona ererken, eylemciler hakkında 2911 sayılı yasayı ihlalden dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

(AG-SA-OK-Y)