Samsun: Çiftçilere Organik Sera Yetiştiriciliği Anlatıldı

Samsun'un Bafra Ziraat Odası Başkanlığı Tarafından "Bafra Ovası'nda Üreticilere Yönelik, Tarımda Verimlilik Eğitimi Verilmesi ve Üretim Metotlarında Dönüşüm Projesi" Kapsamında Yeşilyazı Köyü'nde, Çiftçilere Organik Sera Yetiştiriciliği ve Organik Olarak Yetiştirilen Ürünlerin Besin Değeri Anlatıldı.

Samsun: Çiftçilere Organik Sera Yetiştiriciliği Anlatıldı

Samsun'un Bafra Ziraat Odası Başkanlığı tarafından "Bafra Ovası'nda Üreticilere Yönelik, Tarımda Verimlilik Eğitimi Verilmesi ve Üretim Metotlarında Dönüşüm Projesi" kapsamında Yeşilyazı Köyü'nde, çiftçilere organik sera yetiştiriciliği ve organik olarak yetiştirilen ürünlerin besin değeri anlatıldı.

Yeşilyazı Köyü Tarımsal Ürünleri Kalkındırma Kooperatifi'nde gerçekleştirilen çiftçi eğitimi toplantısına, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Harun Özer konuşmacı olarak katıldı. Uzun yıllar devam eden yanlış tarımsal uygulamalar ve bozulan doğal yaşam dengesi sonucu dengelerin yeniden sağlanmasının planlanması için organik tarımın önemli olduğunu belirten Özer, organik tarımın doğal kökenli hammaddeler kullanılarak yapıldığını söyledi. İşletme girdilerinin çevreyi tehdit etmemesi gerektiğini söyleyen Özer, "Organik tarımda nöbetleşe ekim ve organik gübreleme yapılmalı, toprağın işletilmesi ve topraktaki canlı faaliyetlerinin devamı için çiftlik gübresi ve organik atıklardan oluşan kompost ve yeşil gübre kullanılmalıdır. Üretim yapılacak olan yerin ekolojik koşulları göz önünde bulundurulmalı, zararlılarla mücadelede doğal kökenli ilaçlar ve biyolojik yöntemlere önem verilmelidir. Organik tarımda yeterli miktarda ve yeterli kalitede gıda üretmek, maksimum verimden önce gelmektedir. Bitki ve hayvan yetiştirmede kullanılan hormonlar ve büyüme düzenleyici maddelerin organik tarımda kullanımı yasaktır" dedi.

Sürdürülebilir tarımsal üretimin toprak verimliği ve suyun devamlılığını sağlamaktan geçtiğini vurgulayan Özer, "Tarımda kullanılan kimyasal zehirler ve sentetik gübreler, yeraltındaki suları kirleterek, içme suyumuzun ana kaynağını kirletmektedir. Yeraltı sularının kirlenmesine, atmosfere püskürtülen birçok kimyasal madde neden olmaktadır. Son 50 yılda kimyasal zehirlerin kullanımı 30 kat armış, buna karşılık zehirlerin toksisitesi 100 kattan daha fazla artmıştır. Organik olarak yetiştirilen ürünlerin, geleneksel olarak yetiştirilen ürünlerden daha yüksek oranda besin değeri içerdiği bilinmektedir. Organik ve geleneksel ürünlerin mineral madde karşılaştırılmasında ortalama olarak, organik yetiştirilen ürünlerin magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır içeriği bakımından yüzde 87 daha yüksek değere sahip olduğu ispatlanmıştır. Özellikle yeşil yaprakları tüketilen sebzelerde nitrat birikimlerinin kansere sebep olduğu ve bunun panzehirinin C vitamini olması, C vitamini almak için sebze tüketenlere büyük sürpriz yapmaktadır" diye konuştu.