Samsun CHP'de 19 kişi istifa etti

Samsun CHP'de 19 kişi istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun il yönetiminden 19 kişi görevlerinden istifa etti.

Samsun CHP'de 19 kişi istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun il yönetiminden 19 kişi görevlerinden istifa etti.

Samsun CHP'de istifa krizi yaşanıyor. Pazar günü yapılan merkez ilçe kongresinde meydana gelen tatsız olayları kara bir leke olarak değerlendiren üyeler, bu anlayışla partilerinin iktidar yüzü göremeyeceği düşüncesiyle istifa ettiklerini açıkladı. CHP İl Sekreteri Mahmut Semizoğlu, Samsun'un; Samsunspor'un 1988'de geçirdiği trafik kazası ile tarihe kara bir gün olarak geçtiğini, 20 Ocak 2008'in de CHP Samsun il örgütü adına ikinci kara bir gün olarak geçeceğini söyledi.

CHP Genel Başkan adayı Samsun Milletvekili Haluk Koç'un merkez ilçe kongresine girişte meydana gelen tatsız olayların üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Semizoğlu, Salih Yolu Set Düğün Salonu'nda parti il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla basın toplantısı düzenleyerek istifa gerekçelerini açıkladı.

Kongrede çıkan olayların son derece üzüntü verici olduğunu belirten Semizoğlu, "Partimiz Samsun'da son derece sıkıntılı bir duruma düştü. Bizler partimizi gözümüzden bile sakınırız. Ben partim uğruna kardeşimi bile feda ettim. Meydana gelen kavgayı CHP'liliğimize yakıştıramıyoruz. Yaşamımızın önemli bir bölümünü, emeğimizi, birikimimizi, CHP'ye ayırmış bir parti ekmekçileri olarak kongreden hüzünle ayrıldık. Sorumluluğu üstlenmemek, hukuksuzluğa ve başarısızlığa ortak olmamak için il yönetim kurulu üyeliğinden 7 arkadaşımla birlikte istifa ediyoruz. İstifa kararımızdan sonra, bundan sonraki dönemde de hiçbir yönetimde görev almayacağımızı belirtmek istiyorum." dedi.

Semizoğlu, CHP'nin bu anlayışla iktidar yüzü göremeyeceklerini anladıklarını, bu sebeple partide kalmalarının doğru olmayacağını kaydederek, 7 arkadaşıyla birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na gidip ev ve cep telefonlarının dinlenmesi yönünde dilekçe vereceklerini vurguladı.

CHP il yönetiminden 11'i dün akşam olmak üzere istifa eden 19 yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluşuyor: "Ali Tat, Fatih Gürler, Erkan Akyüz, Savaş Ovalı, Atilla Usta, Feride Tosun, Cevat Güllükaya, Muzaffer Kartal, Mustafa Sabri Ceylan, Birol Kaya, Ünsal Vural, Murat Mallı, Emin Dinçağ, Arzu Sabuncu Kırıcı, Aynur Özcan, Yurdanur Abanoz, Kamuran Küçük, Mahmut Semizoğlu ve Mahmut İnal."

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen iki adayın yarıştığı CHP Merkez İlçe Olağan Kongresi'nde; genel merkezin desteklediği Hacıbey Akçay 201, Haluk Koç'un destek verdiği Engin Abdik 160 oy almıştı.

Kaynak: CHA