Samsun: Başkan Neiş, 2 Yıllık İcraatlarını Anlattı

Samsun: Başkan Neiş, 2 Yıllık İcraatlarını Anlattı

Samsun'un Bafra İlçesi Belediye Başkanı Şükrü Neiş, Ali Kale Turistik Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyerek, görevde bulunduğu 2 yılı değerlendirdi.

Samsun: Başkan Neiş, 2 Yıllık İcraatlarını Anlattı

Samsun'un Bafra İlçesi Belediye Başkanı Şükrü Neiş, Ali Kale Turistik Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyerek, görevde bulunduğu 2 yılı değerlendirdi.

İlçede çok güzel çalışmaların olduğunu belirten Başkan Şükrü Neiş, göreve geldiklerinde sorunların daha kolay halledilmesi için Beyaz Masa kurduklarını, beyaz masa birimi etrafında basın mensupları ile ilgili bir halka oluşturduklarını söyledi. Bafra Belediyesi Sebze ve Meyve Hali'ni Bafra'ya yakışır bir şekilde restore ettiklerini belirten Başkan Neiş, Sebze ve Meyve Hali'nin toprak olan zeminini beton yaptıklarını, çevresini ise betonla çevirdiklerini kaydetti. 2004 yılında Sinop-Samsun yoluna refüj, ağaçlandırma, zincirleme çalışmaları, 2 bin 500 aileye gıda yardımı, 4 bin öğrenciye kırtasiye, 500 üniversite öğrencisine de eğitim yardımı yaptıklarını hatırlatan Başkan Neiş, "2004 yılında 20 bin 724 metrekare yaya kaldırımı yaptık. 2 bin 255 metreye de yeni kanalizasyon hattı döşerken, 840 adet evsel bağlantı yaptık. 3 bin 290 metre yağmur suyu hattı döşerken,20 bin metrekare alanda satıh asfalt çalışması yaptık. İlçemizde, 5 bin 450 ton sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdik. Su arıtma tesisindeki su tahliye hattını yenilerken, 65 asker ailesine çeşitli yardımda bulunduk" dedi. Sosyal ve kültürel etkinliklerin geleneksel olarak iki yıl içerisinde devam ettiğini ve gelecekte de devam edeceğini belirten Başkan Neiş, "2005 yılında Su işletmede aylık tahakkuk ve tahsilat çalışması başlattık. Hizmet binamız bünyesine ihale ünitesi oluşturduk. Makine İkmal binamızın inşaatı için çalışmalara başladık. Mahallelerimize park yapımı gerçekleştirirken, su işletme filtrelerinin 1 kez değişimini yaptık. İki adet çöp aracı aldığımız bu dönemde, Ali Kale Turistik Tesisleri'nin otel ve motellerinin onarımını gerçekleştirdik. Park düzenlemesi yaptığımız bu dönemde, parklara ahşap masa ve bank yerleştirdik. Yeni İtfaiye binasını, park ve aşevinin çalışmalarını bu dönemde başlattık. Bu binalar şu an hizmete açılacak konuma geldi. Zabıta teşkilatımızı bu dönemde güçlendirdik. Bu konuda basın mensuplarından da yardım bekliyorum. Bir adet fort Connect alımını ve 2 adet motorlu araç alımını ve vidanjör alımı bu dönemde gerçekleştirdik. Bu dönemde 2 bin 400 aileye gıda yardımı,59 öğrenciye belediye bünyesinde staj yapma imkanı bulduk. 500 üniversite öğrencisine eğitim yardımının yanında 65 asker ailesine de çeşitli yardım yaptık.20 bin metrekare yaya kaldırımı yaptığımız bu dönemde, 2 bin 865 metre yeni kanalizasyon hattı döşendi. 601 adet evsel bağlantı, 83 bin metrekare satıh kaplama, 3 bin metre yağmur suyu döşemesi, 4 bin metre yeni yol açımının yanında 8 bin 067 ton sıcak asfalt çalışması yapılmıştır. Aşevi ve sığınma evi, yeni itfaiye binası, Büyük Park projesi, yeni makine ikmal alanı projesi, Alaçam ve çevre köyleri garajı projelerimiz devam ediyor. Doğal gaz, içme suyu, kapalı pazaryeri ve mezbahane projemiz üzerinde çalışma yapıyoruz" diye konuştu.

Bafra'nın en büyük sorununun içme suyu olduğunu belirten Başkan Neiş, "İçme suyu için yapılan arıtma tesislerinde 500 litre/ saniye olarak ihaleye çıkarılmış. Bilirkişi raporlarında normal Bafra suyunun arıtılamayacağı, arıtılabilmesi için buradaki tesislerin büyük tadilat geçirmesi gerektiği gibi yazılar elimizde mevcuttur. İller Bankası 'Yapacağınız iş Bafra suyunu arıtmaz' diyor. Elimizde kullanılamayacak atıl bir tesis kalmıştır. İçme suyu konusunda Samsun Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şu anda arıtma tesisimiz taban suyunu arıtmamaktadır. Bu tesisler için özellikle 'çalıştırılmıyor' deniliyor. Bu tesisi çalıştırabilecek yiğit varsa, çalıştırma işini ona vereceğim" şeklinde konuştu.