Samsun Barosu Referandumun Ertelenmesini İstedi

Samsun Barosu Referandumun Ertelenmesini İstedi

Samsun Barosu Başkanı Ahmet Gürel, Anayasada Yapılacak Bazı Değişikliklerle İlgili 21 Ekim Tarihinde Gerçekleştirilecek Referandumun Ertelenmesini İstedi.

Samsun Barosu Referandumun Ertelenmesini İstedi

Samsun Barosu Başkanı Ahmet Gürel, anayasada yapılacak bazı değişikliklerle ilgili 21 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek referandumun ertelenmesini istedi.

Bağımsız savunma, yargı ve gerçek hukuk devletinin eksiksiz demokrasiyle mümkün olduğunu söyleyen Gürel, önceki yasama döneminde meclis tarafından kabul edilen ve 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından halkoyuna sunulmak üzere yayınlanan 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkındaki kanunun 6. maddesi ile anayasaya eklenen geçici 19. maddede 11. Cumhurbaşkanı seçiminden bahsedildiğini hatırlattı. Gürel, "Bu yasa 21 Ekim'de halkoyuna sunulacaktır.

Oysa yeni meclis 11. Cumhurbaşkanı'nı seçmiştir" dedi.

Anayasa metinlerinin toplumsal uzlaşma metinleri olup, bunlarda sivilleştirme yapılacağının ifade edildiğini dile getiren Gürel, yapılacak değişikliklerin tüm kamuoyuna açıklanması gerektiğini vurguladı. Gürel, "Bilimadamları, meslek kuruluşları ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan görüşler alınarak tüm bir uzlaşma sonucu anayasamızın başlangıç ilkeleriyle de uyumlu olarak bu değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Bu nedenlerle 21 Ekim'de yapılacak referandumun ertelenerek anayasa değişiklikleriyle

birlikte ele alınmasında yarar vardır. Halkın iradesinin meclise tam olarak yansımasına olanak sağlayan ve her siyasi iktidar tarafından kendi çıkarları doğrultusunda değiştirilemeyecek bir seçim sisteminin anayasal hükme bağlanmasında, yargı bağımsızlığı için şart olan Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun siyasal iktidarlar dışında tamamen özerk bir yapıya kavuşturulmasında yarar vardır. Anayasamızın 138. ve 160. maddeleri arasında düzenlenen yargı içinde, Türkiye Barolar Birliği ve baroların da yer alarak

savunmanın anayasal güvence içinde yer alması ülkemiz için iyi olacaktır" şeklinde konuştu.

(AG-SA-OK-Y)

Kaynak: İHA