Samsun: Bakan Güler Samsun'da

Samsun: Bakan Güler Samsun'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Ülkenin Geleceği İçin Nükleer Santral Tercihten Öte Bizim Mecburiyetimizdir. Türkiye'nin Enerji Zirvesinde Mobil Santral Önemli Bir Yatırımdır" Dedi.

Samsun: Bakan Güler Samsun'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Ülkenin geleceği için nükleer santral tercihten öte bizim mecburiyetimizdir. Türkiye'nin enerji zirvesinde mobil santral önemli bir yatırımdır" dedi.

Kurban Bayramı için geldiği memleketi Ordu'dan dönerken Samsun'a uğrayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AK Parti Samsun İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek partililerle bayramlaştı. Bakan Güler, AK Parti Samsun Milletvekilleri Suat Kılıç, Musa Uzunkaya, Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Kavak Belediye Başkanı Bahri Kesici, İl Başkanı Ali Akyüz ve partilerle bayramlaştı ve yeni yıllarını kutladı. Bayramlaşmanın ardından enerji alanında Karadeniz Bölgesi'ne yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Güler, tepkilere neden olan Sinop'a nükleer santral kurulması konusundaki gelişmelere değindi. Nükleer santralle ilgili yasa tasarısını meclise gönderdiklerini belirten Güler, nükleer santrali Mersin Akkuyu ve Sinop İnceburun'da yapmayı planladıklarını söyledi.

2007 yılı yatırım bütçesiyle nükleer santral projesine adım atacaklarını ifade eden Güler, "Ülkenin geleceği için nükleer santral tercihten öte bizim mecburiyetimizdir. Bunu mutlaka yapacağız. Bu noktada dünyanın en büyük ve en faydalı teknolojisini seçeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü bu memleket bizim. Onun için ülkenin, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini hazırlıyoruz. Bütçe kanunu çıktı. Önümüzdeki günlerde çalışmalar yapacağız. Tüm altyapı hazırlıklarımızı yaptık. Dokümanlarımızı, belgelerimiz, bilgilerimizi hazırladık. Bu çalışmayı sürdüreceğiz. Yatırımı Sinop'a yaparak bu büyük zenginliği oraya katmak istiyoruz. Çevre bakımından da en temiz yakıt. Çevre dostu bir enerji yatırımı olacak" diye konuştu.

Samsun'a rafineri konusuna da açıklık getiren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Güler, rafineri kurmak isteyenlerin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) yaptıkları müracaatların incelendiğini vurguladı. Samsun-Ceyhan Projesi ile ele alınan rafineri projesinde öncelikli hedeflerinin boru hattının döşenmesi olduğunun dile getiren Güler, Rus Petrol Şirketi Lukoil'in yatırımdan vazgeçmesiniyse, "Başka alternatiflerimiz var. Bu konudaki yoğunluğumuz devam ediyor" şeklinde değerlendirdi.

Bir süre önce Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde kurulu bulunan mobil santralin yeniden çalışacağı yönündeki tartışmalara değinen Güler, "Sanırım bu konuda bir yanlış anlama söz konusu. Çünkü ÇED raporu alındı. Türkiye'nin enerji zirvesinde mobil santral önemli bir yatırımdır. Çevreye kötü bir etki yapmadan santralin çalışmasında zarar yok. Ama şuanda buna ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olduğunda düşünebiliriz" şeklinde konuştu.

Kentin yeni yılda yenilenebilir enerji ve jeotermal enerjide önemli bir yere sahip olacağına dikkat çeken Güler, "Enerji konusunda Samsun merkez konumunda. Bu giderek daha da netleşecek. Samsun yenilenebilir enerji açısından Samsun-Ceyhan Projesi ile ön plana çıkacak. Bununla ilgili projelerimizi yakında teker teker ortaya çıkaracağız. Çalışmamızı yaptık. Jeotermalde de önemli atılımlar yapıyoruz. Sağlık ve çevre açısından önemli yatırımlar olacak" diye konuştu.

Doğalgaz yatırımları konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Güler, 13 yılda 9 ilde doğalgaz kullanımının sağlandığı, kendilerinin 4 yılda bunu 43 ile çıkardıklarını, Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak için gece-gündüz çalıştıklarını sözlerine ekledi.

AK Parti İl Başkanı Ali Akyüz de, bayramın ilk gününde ve yeni yılın son gününde Bakan Güler'i aralarında görmekten onur duyduklarını söyledi. Daha sonra toplantı basına kapalı devam ederken, Bakan Güler parti girişinde badem satan Ersin Güneş (12) ile kısa bir süre sohbet etti. Çocuğa, "Satış yaptın mı?" diye soran Bakan Güler, "Hayır" cevabını alınca bademlerini satın almak istedi. Bakan Güler danışmanını ararken, AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, bademlerin parasını ödedi. Kendisinin ödemek istediği belirten Bakan Güler, Suat Kılıç'ın ısrarı sonucu ödemekten vazgeçti.

Bakan Hilmi Güler, AK Parti İl Başkanlığı'nın ardından Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti. Bakan Güler, anı defterini imzaladı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Bakan Güler'in görev süresince başarılı çalışmalara imza attığını, kendisini takdir ettiklerini kaydetti. Bakan Güler, daha sonra Samsun-Çarşamba Havaalanı'ndan uçakla Ankara'ya gitti.

Kaynak: İHA