Samsun'a Önce Metrobüs, Sonra Raylı Sistem

Samsun'a Önce Metrobüs, Sonra Raylı Sistem

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, kurumunun çalışmaları ve ulaşım ve alt yapı projeleri hakkında hakkında bilgiler verdi.

Samsun'a Önce Metrobüs, Sonra Raylı Sistem
08.10.2013 17:48 | Son Güncelleme: 08.10.2013 19:02

Samsun'da İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Gar ile Tekkeköy arasındaki raylı sistem güzergahı çalışmalarına önümüzdeki aydan itibaren başlanmasının planlandığını ifade etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, İl Koordinasyon Kurulu'nda, kurumunun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Ulaşım ve alt yapı projeleri hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, "Daha önceki raylı sistem projesinin doğuda Tekkeköy'e, batı da Taflan'a kadar uzatılmasına ilişkin 10 Ekim 2011 tarihinde meclis kararını almıştık. Önümüzdeki aydan itibaren Gar Müdürlüğü ile Tekkeköy arasındaki raylı sistem güzergahı yapımına başlayacağız" dedi.

Tekkeköy ilçesinde büyük bir nüfus yoğunluğunun oluştuğunu belirten Yurt, "7 bin 500 kişilik kapalı spor salonu orada, Fuar ve Kongre Merkezimiz orada. Yapımı devam etmekte olan 33 bin kişilik Stadyum Samsun projesi, organize sanayi ve diğer sanayi siteleri de orada olduğu için buradaki yolcu talebini karşılamak üzere ilk etapta burada 12 kilometre uzunluğunda Gar Müdürlüğü - Tekkeköy arasındaki yolun yapımına başlayacağız. Buradaki yol kapasitesi öncelikle hemen demiryolunun kuzey tarafında yani deniz tarafında Gar Müdürlüğü'nün oradan giriyor, Kılıçdede kavşağından, Samsunspor tesisleri, Bandırma Plajı, Petrol Ofisi Dolum Tesisleri önünden, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin eski köpek çiftliğinin olduğu bölgeden Samsun - Çarşamba demiryolu hattının kuzeyine oturmak suretiyle oradaki belirlenmiş olan imar hattından Tekkeköy 7 bin 500 kişilik kapalı spor salonunun olduğu bölgeye ulaşacak. Biz burada hem tercihli yol hem de taşıt yolu yapacağız. Hem de 4 metrelik bisiklet yolu ve yaya yolu yapacağız. Dileyen insanlar Taflan'dan sanayi bölgesine kadar bisikletini de kullanabilirler. Burada tipik bir 'E' kesit gözükmekte. 8 metre genişliğinde tercihli yol, 8 metre genişliğinde taşıt yolu ve 4 metre genişliğinde de bisiklet ve yaya yolu gözükmekte." diye konuştu.

Proje tutarının 50 milyon TL olduğunu belirten Yurt, "Gar Müdürlüğü ile Tekkeköy kavşağı arasında 12 kilometre uzunluğunda ve hafif raylı sistem alt yapısına uygun tercihli bir yol inşa edilerek, ilk etapta 10 adet troleybüs veya metrobüs ile taşıma hizmeti verilmesi planlanmaktadır. Şu andaki yolcu kapasitesi ve potansiyeli bizim buradaki raylı sistem yapmamız ekonomik çıkmıyor. Bu nedenle biz buraya metrobüslerle ya da troleybüs dediğimiz elektrikli araçlarla ilk etapta burada çalıştıracağız. Daha sonra yolcu potansiyeli ve kapasitesi 15 - 20 yıl sonra fizibıl olduğunda bu yola hemen raylar ve katener sistemi döşenmek suretiyle raylı sistem hattına uygun hale getirilecek. Önümüzdeki günlerde buranın yapımına başlayacağız." şeklinde konuştu.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title