Şampiyon Çeşme!

Şampiyon Çeşme!

Sabah Yazarı Ayşe Özyılmazel Yaz Sezonun Şampiyonunu Çeşme Olarak İlan Etti ve Bir Çeşme Dosyası Hazırladı!

Şampiyon Çeşme!

SABAH YAZARI AYŞE ÖZYILMAZEL YAZ SEZONUN ŞAMPİYONUNU ÇEŞME OLARAK İLAN ETTİ VE BİR ÇEŞME DOSYASI HAZIRLADI!

Duyduk duymadık demeyin! 2007 yaz sezonunun şampiyonu belli; İzmir'e 50 dakika uzaklıktaki Çeşme. Sessiz ve derinden geldi, temmuz ayı itibariyle Çeşme, Bodrum'u resmen tahtından etti. Siz deyin Alaçatı'nın şöhreti, ben diyeyim plajlarının güzelliği, bu yaz Çeşme tatilcilerin ilk adresi. Eh Bodrum'un da hafiften tadı kaçmaya başlamıştı hani. Tuzlu fiyatları, Türkbükü'nde beyaz türklerin eğlencesinin magazin programlarından düşmemesi, kabarık hesaplardan bıkan müşterinin kaçması ve mekânların sinek avlaması derken Bodrum'un gazı geçen yaz iyice kaçmıştı. Belki de Bodrum'u yedik yedik biz bitirdik, kim bilir! Peki nasıl olduk da topluca Çeşmeci kesildik? Bodrum'dan Çeşme yollarına transfer oluverdik? En büyük etken, hiç tartışmasız Alaçatı! Çünkü Alaçatı'da olağanüstü bir bütünlük var. Takıcı dükkânından, butik otellerine, mısır arabasına kadar her şey birbirinin devamı gibi, aynı tatta, aynı şıklıkta, aynı özenle hazırlanmış sanki.

1 EYLÜL'DE KEPENKLER İNER

Üstüne bir de Çeşme'nin dört bir yanındaki plajları, leziz restoranları ve gece hayatını da katarsanız, Çeşme'den siz de kopamazsınız. Tabii işletmeciler Türkbükü'ndekiler gibi kendilerinden geçmezlerse... Çünkü Çeşme'nin en büyük sorunu '1 Eylül' dedin mi kepenklerin kapanması, yazlıkçıların ve İzmirli tatilcilerin otelleri boşaltması. Bu yüzden de iki aylık Çeşme sezonunda fiyatların biraz tuzlu olması! İşte bütün mesele de bu, deniz var, güneş var, rüya gibi plajlar var, leziz restoranlar var, şık butik oteller var ama kim ne derse desin Çeşme'nin iyi bir idareye ihtiyacı. Şimdi yeni bir yeri fethetmenin coşkusuyla akın akın gelen turistler, yarın bu fiyatları ödeyemeyip kaçmak ister! Uzun lafın kısası işte bağımlısından Çeşme dosyası. Otellerden en güzel yemeklere, gecce eğlencesine, alışverişe, minik tavsiyelere kadar her şey burada. Okumadan Çeşme'ye gitmeyin!

Alsak alsak Çeşme'den ne alsak?

Alışveriş tatil dinler mi? Asla! Hele bu kadar seçenek varsa. İşte benim mutlaka alışveriş yaptığım adresler. Mayo-bikini, sörf şortu dediniz mi ilk hedefiniz Ilıca'daki Pasifika olmalı. Neden? Çünkü Pasifika'daki her şeyden iki ya da üç adet var. Yani plajda pişti olmak yok! Pasifika'nın bir diğer şubesi de Fun Club'da, haberiniz olsun. Alçatı ve Ilıca'da iki şubesi bulunan Kyo Myfriend de acil ihtiyaçlarınız için imdadınıza yetişiyor. Ama ille de Alaçatı'daki Antika Pazarı'nı ziyaret etmeniz gerekiyor. Rengârenk emaye tabaklar, antika fotoğraf makineleri, takılar, antika tepsiler ve daha neler neler. Pazarı gezmeden gelmeyin. Hazır pazar demişken, bir de Alaçatı'nın cumartesi pazarını anlatayım. Bahçe domatesleri, otlar ve yemeye kıyamayacağınız güzellikteki meyveler bir yana, pazardan şahane plaj alışverişi yapabilirsiniz. Tülbentler ve mavi-pembe-mor-sarı-turuncu renkteki peştamallar bu sene çok moda ama isteyene sadece pazarda! Bir diğer adres ise yaz şıklığını seven kadınlara. Alaçatı'nın içindeki İpekçe. Hafta sonu giderseniz, 'Önce ben aldım,' 'Hayır! Ben aldım,' diye kavga eden kadınları görebilirsiniz. Durun kızlar hepimize kıyafet var! Bohça çantalar, şalvarlar, uzun tunikler ve takılar... Kapanın elinde kalıyor haberiniz olsun! Sole Mare'nin içindeki Mikka'da da her yerde bulunmayan nefis sandaletleri ve yazlık elbiseleri bulabilirsiniz.

Çeşme'ye gidince mutlaka yapın!

* Asla arabasız gitmeyin! Çeşme arabasız bir kâbusa dönüşebilir. Uçakla gideceksiniz, mutlaka havaalanından araba kiralayın. Taksiler çok pahalıdır unutmayın!

* Mutlaka yüksek korumalı güneş kremi sürün. Çeşme rüzgârından ne kadar yandığınızı fark etmezsiniz, akşama ağlamak istemezsiniz.

* Aya Yorgi koyundaki Ahmet Usta'nın midye dolmasını yiyin.

* Bisiklet kiralayıp akşamüstü gezintisine çıkın ve Alaçatı sokaklarını keşfedin.

* Alaçatı'daki Köşe Kahve'de oturup geleni geçeni izleyin.

* Ilıca'daki Veli Usta'dan karadutlu ve sakızlı dondurma yiyin.

* Kumru yemeden dönmeyin!

* Akşam yemeğine 21:00'den, gece eğlenceye de 00:00'dan önce gitmeyin, boş zanneder geri dönersiniz.

* Alaçatı'da turşuculuk yapan Erol Abi'nin turşusunu tatmadan dönmeyin!

Çeşme Sözlüğü

Domates: Domat

Simit: Gevrek

Ayçekirdeği: Çiğdem

Mısır: Darı

Buzdolabı: Frijder

Kekik: Çiprika

Bardak: Kupa

İncir: Bardacık