Şampiyon Atlara Kış Kampı

Şampiyon Atlara Kış Kampı

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde düzenlenen yarışlarda dereceye giren atlara, Ağrı'da dayanıklılıklarının artırılması amacıyla karda antrenman yaptırılıyor

17.02.2015 12:04 | Son Güncelleme: 17.02.2015 17:35

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde düzenlenen yarışlarda dereceye giren atlar, Ağrı'nın Patnos ilçesinde dayanıklılıklarının artırılması ve kondisyonlarının yükseltilmesi için karlı ortamda kampa alındı.Türkiye Jokey Kulübü tarafından ülkenin dört bir yanında düzenlenen at yarışlarında Patnos ilçesinden yaklaşık yüz at yer alıyor.

İlçede bulunan yarış atları 3 ay süreyle Süphan Dağı eteklerinde kar üzerinde düzenli olarak antrenman yapıyor.Yarış atı yetiştiriciliği yapan Burak Sökmez, yarış atı beslemek ve yetiştirmenin rahmetli dedesinden kalma bir hobi olduğunu söyledi.

Dedesinin atları yetiştirip yarışlara götürdüğünü anlatan Sökmez, "Bizler ufaktık o zaman hoşumuza giderdi atı beslemek yemlemek ve dolaştırmak. O zamandan bu güne kadar at sevdası ailemizde eksik olmadı" dedi.

- "Kar yüzü görmeyen atların sakatlanma riski çok fazla"

Şu anda altı Türkiye şampiyonu atlarının olduğunu belirten Sökmez, şunları kaydetti: "Fazılağa, Taşer, Şahismail, Burağım, Kurucaşile ve Çelsi isimli atlarımın hepsi Türkiye şampiyonu. Atların şampiyon olmalarının tek nedeni kışın karda yapmış oldukları idman ve ayaklarına kar ile yapılan şoklamadır. Kışın 3 ay süren yoğun bir idman döneminin ardından atlarımızın Türkiye'nin her yerinde katıldıkları yarışlarda başarılı olduklarını gördüğümüzde vermiş olduğumuz emeğin ve alın terinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz. İstanbul, İzmir, Adapazarı, Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi hipodromu olan illerde koşan atların hiçbiri kar yüzü görmüyor. Kar yüzü görmeyen atların sakatlanma riski çok fazla. Atlarımızın seyisi Bülent kardeşimiz her gün yaklaşık iki saat atlarımızı kar üstünde dolaştırarak atların ayaklarına elleriyle karla masaj yapmaktadır. Atlar koştuğu zaman en çok ayakları ısınıyor. Isınan ayaklara kar ile yapılan şoklama sayesinde atların çim veya kum pistte sakatlanmaları olanaksız ve ayak tendomlarına da iyi geliyor."

Atların seyisi Bülent Narçin ise yaklaşık on yıldır seyislik yaptığını dile getirerek, atların beslenme ve bakımlarına çok özen gösterdiklerini söyledi.

At yetiştiricilerine tavsiyelerde bulunan Narçin, "Atlar, karda özellikle kuru ayazın olduğu zamanlarda en az iki ay antrenman yaptıkları takdirde başarılı olurlar" diye konuştu.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Şampiyon Atlara Kış Kampı - Ağrı
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 11:57:03. #1.14#
title