Samimi Açılamalarda Bulundu

Samimi Açılamalarda Bulundu

Hollanda'da Doğup Büyüdüğü İçin Türkçe'yi Aksanlı Konuşan Azra Akın, Dersler Aldığını ve Bu İşi Mutlaka Çözeceğini Söyledi. Dört Dil Bilen Azra, Aksan Sorunu Nedeniyle Dizilerde Başkası Tarafından Seslendiriliyor.

Samimi Açılamalarda Bulundu

HOLLANDA'DA DOĞUP BÜYÜDÜĞÜ İÇİN TÜRKÇE'Yİ AKSANLI KONUŞAN AZRA AKIN, DERSLER ALDIĞINI VE BU İŞİ MUTLAKA ÇÖZECEĞİNİ SÖYLEDİ. DÖRT DİL BİLEN AZRA, AKSAN SORUNU NEDENİYLE DİZİLERDE BAŞKASI TARAFINDAN SESLENDİRİLİYOR.

Kürşat Başar'ın CNNTURK'teki programına konuk olan Azra Akın, oyunculukta kendisine büyük engel oluşturan Türkçe sorunu çözmede kararlı olduğunu belirtti.

Hollanda'da doğup büyüyen ve ana dili Flemenkçe olan Azra Akın, 2002'de dünya güzeli olmasının ardından Türkiye'de oyunculuk yapmaya başlamıştı. Akın'a aksanlı konuşması nedeniyle, oynadığı sinema ve dizi filmlerde dublaj yapılmıştı. Bu konuda kendisini geliştirmeye sabırla devam eden güzel oyuncu, diksiyon dersleri aldığını ve tane tane, yavaş bir şekilde konuşmaya çalıştığını anlattı.

Azra Akın, 4 dil biliyor olmasından kaynaklı aksan problemi için, 'Sahne olsun dublaj olsun benim yaptığım işin bir parçası ve ben onu ayrı göremem. Bugüne kadar yapıldıysa bunun bir sebebi vardı. Bu benim 2. dilim. Daha da ilerleyecek. Dublajımı da kendim yapmak istiyorum. Yurtdışında aksan konusuyla ilgili çok problem olmuyor. Oyuncular aksanla da konuşabiliyor ama Türk bir karakteri oynadığınızda aksan olamaz. Her şeyi kontrol edemezsiniz. O zaman aklınızı kaybedersiniz. Bir gerçek var, evet benim 4 dilim var. Yapacak bir şey yok! Ve ben bunlarla gurur duyuyorum ve mutluyum. Ama çok iyi Türkçe konuşanlar, dublaj yapanlar bile takılabiliyor. O yüzden çok takmamak lazım' diye konuştu.

Yeni proje var mı?

Bir süre önce 3. bölümden sonra yayından kaldırılan Rüzgar isimli dizide oynayan Azra Akın, yeni projeler için, 'Bir kaç teklif geldi onları değerlendiriyoruz. Her projenin hazırlanma süresi de değişiyor. Bazıları hemen başlıyor bazıları bir kaç ay önceden başlıyorlar. Şu an bir kaç teklif var. Umarım olur, çalışmak istiyorum. Çok oturmak bana iyi gelmiyor' dedi.

Kendisine daha çok dram türündeki projelerin geldiğini söyleyen Azra Akın, 'Hep iyimser karakterler geliyor' diyerek bu durumdan yakındı. Akın, çocukken Hollanda'da TRT'de çıkan Türk filmlerini izlediğini ve çok sevdiğini anlatarak, Bizimkiler dizisini de beğeniyle izlediğini belirtti.

Ben Türküm

Her ne kadar yurtdışında da büyüse kendisini Türk olarak gördüğünü söyleyen Akın, yaz tatillerinde Türkiye'ye geldiklerini de vurgulayarak 'Hollanda da doğdum, mutlaka doğduğum yerin benim için bir değeri ve hatıraları var. Ama annem babam Türk ve ben de Türküm. Ailem bize hiç kültür farklılığı yapmadı. Kendi kültürümüze sahip çıktık, dışarıdaki kültüre de saygı duyarak. İki kültürden de faydalandık. Annem babam bunu avantaja çevirebildi' diye konuştu.

Magazine bakışı nasıl?

Kendisi gibi oyuncu olan Kıvanç Tatlıtuğ ile beraberlikleri konusunda basında bir çok kez yer alan Azra Akın, magazine bakışını da şöyle aktardı:

'Biz de okuyoruz, dizi gibi takip ediyoruz. Tabii takip etmek zorundayız ama çok fazla takmıyorum. Düzeltme gereği duymuyorum. Hayatı doğal yaşadığınız zaman zaten onlar ortaya çıkıyor. Dışarıdan bazı şeyleri yargılamak bence doğru değildir. Mutlaka haberlerde bazı şeyler doğru çıkabilir, her şey yalan demek istemiyorum ama kendi tecrübelerimden biliyorum, verdiğimiz röportajlardan memnun kalıyoruz ama bizim haberimiz olmadan yazılan bazı şeylerin yüzde 90'ı bazen doğru değildir.'

Çocuk için kararsız

Çocuk sahibi olmak konusunda net bir bakış açısı geliştiremediğini anlatan Azra Akın, 'Çocuk için hem çok geç olmasın, hem de yapacağım çok şey var diyorum. Bir an diyorum ki ikisini de aynı anda yürütebilirim. Ama tabi çocuk olduktan sonra kesinlikle 2 sene çok önemli. Vakit ayırmak isterim. Ama çalışan bir anne olurum' açıklamasını yaptı.

Yarışmadan sonra yurt dışından teklifler geldi mi?

2002 yılında dünya güzeli seçildikten sonra yurt dışından teklifler aldığını ancak tercihini Türkiye'den yana kullandığını belirten Azra Akın, 'Teklifler geldi ama ben buraya gelmek istedim. İnsan aynı anda bir kaç yerde olamıyor. New York'a da gitmeyi düşünüyordum ama tamamen bir yere konsantre olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Bir yere geldikten sonra belki uluslararası işler olabilir. Ama bir yere konsantre olmak istedim. O da burası oldu' şeklinde konuştu.

televizyongazetesi

Kaynak: Gecce