Samet Aybaba Uludağ Üniversitesi'nde Öğrencilerle Buluştu

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Oyuncular İçin Psikolog Tutacaklarını Belirterek, "Oyuncularım Maça Çıkmadan 'Acaba Bu Hafta Taraftarlar Hangimizi Yuhalayacak' Diyerek Birbirine Pas Vermeye Korkuyor. Bu Psikolojik Bir Olaydır" Dedi.

Samet Aybaba Uludağ Üniversitesi'nde Öğrencilerle Buluştu

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, oyuncular için psikolog tutacaklarını belirterek, "Oyuncularım maça çıkmadan 'Acaba bu hafta taraftarlar hangimizi yuhalayacak' diyerek birbirine pas vermeye korkuyor. Bu psikolojik bir olaydır" dedi.

Bursaspor İdari Asbaşkanı Hüseyin Şahin ile birlikte Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğu'nun Eğitim Fakültesi Uğur Mumcu Salonu'nda düzenlediği ''Futbol Okulu'' konulu paneline katılan Bursaspor'un tecrübeli Teknik Direktörü Samet Aybaba, yabancı oyuncu sayısının 3 ile sınırlandırılmasından yana olduğunu ifade ederek, ''Bence yabancı uyruklular milli takıma alınmamalı. Platini bile Türkiye'ye geldiği davette 'ırk ne olacak'' dedi. Kendi altyapımızdan gelecek gençlerle bir sistem oluşturmalıyız. Milli takımda teknik direktör olsam kesinlikle yabancı oyuncu almam" diye konuştu.

Bir öğrencinin 'Niçin dünya futbolunda Türk ekolü yok?' sorusuna Aybaba, "Türkiye'de istikrar yok. Galatasaray Avrupa'da kupa aldı. Milli Takım dünya üçüncüsü oldu ama sonrası gelmedi. Yakalanan başarının devamını getirmek, o başarıyı yakalamaktan önemli. Aslında Türk teknik adamların yabancılarla arasında fark yok. Dünya futbolunun gelişimini izliyoruz. Kendimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Bir de Türkiye'de yerli teknik direktörlerin bir yere gelebilmesi için bağlantılara ihtiyacı olduğu gerçeği de var. Türk teknik adamların tek dezavantajı eleştiriye fazla açık olmamaları'' cevabını verdi.

'3 büyük diye adlandırılan takımların dışında İstanbul medyası diğer takımları kabullenemiyor. Bu nasıl aşılabilir?' sorusuna tecrübeli teknik adam ''Bunu aşmak çok zor. Federasyon bile bu işi çözmekte zorlanıyor. Diğer ülkelerde de bu durum böyle. Ülkemizde Fenerbahçe'ye bakalım. Roberto Carlos'u getirdiler. Forma satışıyla transferini bedavaya getirdiler'' diye cevap verdi.

Bir öğrencinin 'Bursaspor'da göreve geldiğinizde taraftardan tepki aldınız siz bunlara kulak tıkayarak görevinizi yaptınız. Buna nasıl başarıyorsunuz' sorusunu ise Samet Aybaba, "Ben bu tepkiyi bilerek geldim. Beşiktaş forması giydim. Geçmişten gelen bir problem var. Ama bunu artık aşmamız gerekiyor. Bursaspor'da adı efsane olarak anılan 'Sedat 3' 'Ben Bursasporlu değilim' derse nasıl ayıp karşılanırsa, benim de 'Ben Beşiktaşlı değilim'' demem ayıp olur'' şeklinde cevapladı.

(AT-RF-MFS-S)

Kaynak: İHA