Samast Ailesi, Fatih Sultan Mehmet'ten Övgü Almıştı

Samast Ailesi, Fatih Sultan Mehmet'ten Övgü Almıştı

Hrant Dink'in Katil Zanlısı Ogün S.'nin Ailesinin Kökeninin Oğuz Türkleri'nin Bir Boyu Olan Çepniler'e Dayandığı, Çepniler'in de Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Türkleşmesinde Oynadıkları Rolle Ön Plana Çıktığı Bildirildi.

Samast Ailesi, Fatih Sultan Mehmet'ten Övgü Almıştı

Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün S.'nin ailesinin kökeninin Oğuz Türkleri'nin bir boyu olan Çepniler'e dayandığı, Çepniler'in de Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Türkleşmesinde oynadıkları rolle ön plana çıktığı bildirildi.

Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethi sırasında verdiği mücadeleyle övgü alan Samastoğulları adını yaşatmak için kolları sıvayan Samast soyadını taşıyan 10 kişinin girişimiyle, Bursa'da 2003 yılında dünyanın her yerinden gelen yaklaşık 500 kişilik aile ferdi toplantı yapmıştı. Dünyanın çeşitli yerlerinde oturan Samast soyadını taşıyan 491 kişi, Bursa'nın Mudanya İlçesi'ne bağlı Göynüklü Köyü'nde biraraya gelmişti. Almanya, Fransa, İstanbul, Trabzon, Sakarya, Yalova'da yaşayan Samastlılar ile Bursa'da oturanların katıldığı buluşma, duygusal görüntülere sahne olmuştu.

9 KİŞİDEN YOLA ÇIKTILAR

Göynüklü Köyü'nün meydanında toplanan Samastlılar'ın en yaşlısı H.S, "Ömrümün son yıllarında yüzlerce akrabamı birarada görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yeni nesil Samastlılar'ın birbirlerine sahip çıkmaları ve akrabalık bağlarını güçlendirmeleri en büyük dileğim" diye konuşmuştu.

Buluşmanın mimarı M.S. isimli işadamı ise Bursa'nın Göynüklü Köyü'nde oturan aynı soyadını taşıyan 9 kişiyle yola çıktıklarını belirterek, "Osmanlı döneminde Samastoğuları olarak nam salan atalarımız, Cumhuriyet dönemindeki Samast soyadını almış. Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra Trabzon'dan değişik yerlere göç eden Samastlılar'ı biraraya toplamayı düşündük. 2 aylık çalışma sonunda da bunu başardık. Önümüzdeki yıl Samastlılar'ın asıl memleketleri olan Trabzon'un Akçaabat İlçesi'ne bağlı Çal Köyü'nde biraraya geleceğiz. Bu buluşmamızda bin 500 kişiyi biraraya toplamayı hedefliyoruz" demişti.

AİLE REHBERİ HAZIRLADILAR

Samastlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurarak, bu soyadını taşıyan kişilerin birbirlerini tanımalarını sağlayıp, akrabalık bağlarını güçlendirmeyi düşündüklerini ifade eden aile fertleri, "Samastoğulları Aile Rehberi hazırladık. Burada bütün rehberde bütün Samastlılar'ın isimleriyle telefon numaralarına yer verdik. Kuracağımız vakıfla da Samast soyadını taşıyan işsizlere iş bulup, yardıma muhtaç olanlara sahip çıkacağız" diye konuşmuşlardı.

SAMAST AİLESİ

Samast ailesinin, Oğuz Türkleri'nin bir boyu oldukları ve Anadolu'nun bir Türk vatanı olmasında önemli rol oynadıkları belirtilen Çepniler'den geldiği öğrenildi. Anadolu'daki varlığı 12. yüzyıla kadar uzanan Çepniler'in, Anadolu'nun iskanında ve Türkleşmesinde oynadıkları rolü Osmanlı tahrir defterlerinden bilgilerde de yer alıyor. Çepniler'in özellikle Doğu Karadeniz bölgesinin Türkleşmesinde önemli rol oynadıkları anlatılıyor. Çepniler'den söz eden en eski yazılı kaynak ise Kaşgarlı Mahmud tarafından 1072-1076 yılları arasında yazılan Divanü Lugati't Türk. Bursa'ya 1960'lı yıllarda yerleşen Samastlar başta zeytincilik olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Hayri Samast, Trabzon Çal Belediyesi'nde iki dönem belediye başkanlığı yaptı. Aile mensuplarına destek amacıyla Samast Derneği kuruldu ve faaliyetlerine devam ediyor. Samastlar'dan 2 kişi de önemli bilişim firmalarında genel müdürlük yaptı.

(OA-İHS-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA