Samandağ'da Hint Keneviri Yetiştiriciliğinde Patlama Yaşanıyor
Haberler » Güncel » Haber

Samandağ'da Hint Keneviri Yetiştiriciliğinde Patlama Yaşanıyor

Bir Yılda 1 Milyon 600 Bin Kök Dişi Hint Kenevirinin Ele Geçirildiği Hatay'ın Samandağ İlçesinde Bazı Vatandaşların Kaynak Suyu ile Kenevir Yetiştirdiği Ortaya Çıktı.

Samandağ'da Hint Keneviri Yetiştiriciliğinde Patlama Yaşanıyor

Bir yılda 1 milyon 600 bin kök dişi Hint kenevirinin ele geçirildiği Hatay'ın Samandağ ilçesinde bazı vatandaşların kaynak suyu ile kenevir yetiştirdiği ortaya çıktı.

Yetiştiriciliğinde ve tüketiminde büyük bir patlamanın yaşandığı Samandağ'da bir üreticiyi, çocuklarının da uyuşturucuya alışacağından korkan ailelerin ihbar ettiği bildirildi.

Türkiye genelinde yürütülen operasyonlarda bir yılda 30 milyon kök dişi hintkenevirinin ele geçirildiği bildirilirken Samandağ'da ele geçirilen 1 milyon 600 bin kök hintkenevirinin küçük bir ilçe için çok yüksek bir rakam olması aileleri ve yetkileri tedirgin etti.

Üretimin yüksek olduğu ilçede tüketimin de fazla olacağından yola çıkarak Samandağ Kaymakamlığı halkı uyuşturucuya karşı bilinçlendirmek için 4 ile 7 Haziran tarihlerinde seminerler düzenleme kararı aldı.

Samandağ Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, ilçede dişi Hint kenevirine yönelik yürütülen operasyonlarda ele geçirilen kenevirin daha çok seralarda, damlarda ahırlarda ormanlık alanlarda yetiştirildiğini tespit ettiklerini söyledi.

Kurtbeyoğlu, 1 milyon 600 bin dişi hintkenevirinin bir yılda yürütülen operasyonlarla yakalanmasının küçük bir ilçe için çok yüksek bir rakam olduğunu ifade etti.

Ele geçirilen Hint kenevirinin büyük birçoğunun Samandağ halkının ihbarları ile ele geçirildiğini hatırlatan Kurtbeyoğlu, "Bu da bize halkın bu konuda kendi çocuklarının da içici olmasından korktuğunu gösteriyor. Bu korkularından dolayı da Samandağlı vatandaşlarımız çok duyarlı davranıp Hint keneviri yetiştirenleri ele veriyor. Bütün bu korkulardan ve uyuşturucu belasının önüne geçmek için bizde kaymakamlık olarak bu yıl ilk kez 4 ile 7 Haziranda seminerler düzenleyeceğiz. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden çağıracağımız bilim adamları ile halkı uyuşturucuya karşı bilinçlendireceğiz. Bunun zararlarını ve bundan korunma yollarını anlatacağız." dedi.