Şam: Suriye İsrail'le Barışa Hazır Olduğunu Duyurdu

Şam: Suriye İsrail'le Barışa Hazır Olduğunu Duyurdu

Suriye Dışişleri Bakanı Velit Mualllim, Suriye'nin Gerçek Bir Ortak Bulması Durumunda Barışa Hazır Olduğunu Belirterek, Aksi Durumda Golan Tepeleri'ni İsrail İşgalinden Kurtarmak İçin Savaşa Başvurabileceğini Söyledi.

Şam: Suriye İsrail'le Barışa Hazır Olduğunu Duyurdu

Suriye Dışişleri Bakanı Velit Mualllim, Suriye'nin gerçek bir ortak bulması durumunda barışa hazır olduğunu belirterek, aksi durumda Golan Tepeleri'ni İsrail işgalinden kurtarmak için savaşa başvurabileceğini söyledi.

Bakan Muallim, Kunaytıra Kenti'nde düzenlenen Uluslararası Birinci Enformasyon Buluşması'nda yaptığı konuşmada, "Golan'ı İsrail işgalinden kurtarmaktan başka bir seçenek yok. Suriye bugün stratejik bir seçenek olarak barış için elini uzatıyor. Ancak barış fırsatlarının yok olması halinde akıllı her insan, topraklarımızı savunmak için hangi yola başvuracağımızı idrak edebilir. Başkan (Beşar) Esad'ın direktifleri doğrultusunda Suriye diplomasisi, BM ve Avrupa nezdinde harekete geçerek Golan sorununu gündeme getirdi. Ancak maalesef Amerikan yönetiminin gündeminde barış denen şey yok. Çünkü savaşa hazır bir durumda" dedi.

Avrupalılar'a eğer bölge sorunlarına köklü bir çözümün getirilmesini istiyorlarsa barış fırsatını genişletmeleri gereğini vurguladıklarını ifade eden Muallim, "Biz bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması için geçici değil köklü bir çözüm istiyoruz. Biz gerçek bir ortak bulmamız durumunda barış hazırız. Golan, işgalden kurtarılana dek Suriye politikasının ana ekseni olarak kalacaktır" diye konuştu.

Bilindiği gibi İsrail, ekonomik ve coğrafi açıdan stratejik bir öneme sahip Golan Tepeleri'ni 1967 yılında işgal etti. İsrail, uluslararası kararlara rağmen bu bölgeden çekilmeyi redediyor.