Şam: Filistin Başbakanı Haniye'nin Suriye Ziyareti

Şam: Filistin Başbakanı Haniye'nin Suriye Ziyareti

Filistin Başbakanı İsmail Haniye ve Beraberindeki Heyet, Filistin'deki Son Gelişmeleri Görüşmek Üzere Şam'daki Temaslarını Sürdürüyor.

Şam: Filistin Başbakanı Haniye'nin Suriye Ziyareti

Filistin Başbakanı İsmail Haniye ve beraberindeki heyet, Filistin'deki son gelişmeleri görüşmek üzere Şam'daki temaslarını sürdürüyor.

Başbakan Haniye, bu akşam saat 19.00'da Şam'a varmasının ardından Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri ile İsrail'in saldırılarının gölgesindeki Flistin'de yaşanan gelişmeleri ve Filistin halkına uygulanan ekonomik ambargo meselesini görüştü. Haniye, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriyeli yetkililerle yapacağım görüşmelerde Filistin halkına uygulanan ekonomik ambargo, bu ambargonun kırılması için ciddi bir Arap tavrının sergilenmesi ve Filistin sorunuyla ilgili tüm siyasi gelişmeleri ele alacağız" dedi. Haniye, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün kendisinin başbakanlık görevinden istifa etmesini istemesi ile ilgili bir soruya, "İstifa meselesini tartışmak için henüz erken. Biz Filistin halkının demokratik ve anayasal seçeneğine saygı duyulmasından söz ediyoruz. Üzerinde anlaştığımız temel ilkelere dayalı olarak Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulması halinde biz de kendi tavrımızı ortaya koyacağız" diye konuştu.

Haniye'nin Şam'daki Filistinli örgütlerin temsilcileriyle biraraya gelmesi bekleniyor.