Şam: Filistin Başbakanı Haniye'nin Suriye Ziyareti

Şam: Filistin Başbakanı Haniye'nin Suriye Ziyareti

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Şam'daki Yermuk Mülteci Kampında Filistinli Mültecilere Yaptığı Konuşmada, Filistin Topraklarının Bir Karışından Dahi Vazgeçmeyeceklerini Söyleyerek, Filistinli Mültecilerin Geri Dönme Hakkının Görüşmelere Kabil Olmadığını Vurguladı.

Şam: Filistin Başbakanı Haniye'nin Suriye Ziyareti

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Şam'daki Yermuk mülteci kampında Filistinli mültecilere yaptığı konuşmada, Filistin topraklarının bir karışından dahi vazgeçmeyeceklerini söyleyerek, Filistinli mültecilerin geri dönme hakkının görüşmelere kabil olmadığını vurguladı.

Suriye'de Filistinli mültecilere hitaben bir konuşma yapan Filistin Başbakanı Haniye, "Filistin'in bir karış toprağından ve Filistinli mültecilerin geri dönme hakkından vazgeçmeyeceğiz. Filistin halkının sabit ilkelerinden taviz vermeyeceğiz. Tüm zorluklara ve halkımıza açılan topyekün savaşa rağmen işgalin meşruiyetini tanımayı reddettik. Hamas hareketi olarak diyalogu destekliyoruz. Ancak bazı taraflar diyalogu reddediyorsa, bunun sonuçlarına katlanmaları gerekir. Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) yeniden yapılandırılması için diyalog başlatmak istiyoruz. Bu meseleyi Suriye'deki Filistinli örgütlerin liderleriyle görüşeceğiz. Hamas hareketi, yeniden yapılandırılmasının ardından FKÖ'nün bir parçası olmayı onaylıyor" dedi.

Suriyeli yetkililerle yaptığı görüşmelere de değinen Haniye, "Başkan Beşar Esad ile Filistin ve Suriye arasında uluslararası telefon hatlarının açılması meselesini görüştük. Bu meseleye olumlu yaklaştı ve en kısa zamanda telefon hatları açılacak. Ayrıca Esad ile Suriye'deki Filistinli tutuklular meselesini ele aldık. Başkan Esad, Suriye'de herhangi bir tutuklu Filistinli varsa, derhal serbest bırakılacağını söyledi" diye konuştu.

Haniye, Katar ve Bahreyn'e düzenlediği ziyaretin ardından dün akşam Suriye'ye gelmiş, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Yardımcısı Faruk Şara ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile Filistin sahasındaki son gelişmeleri görüştü.

Kaynak: İHA