Salihli Toptancı Halindeki Yangının Ardından...

Salihli Toptancı Halindeki Yangının Ardından...

Manisa'nın Salihli İlçesi'nde Belediye Toptancı Hali'nde Dün Gece Meydana Gelen Büyük Yangında 14 Dükkan Hasar Gördü. Bu Sabah Yapılan Hasar Tespitlerine Göre Maddi Zararın Yaklaşık 2 Milyon YTL Olduğu Açıklandı.

Salihli Toptancı Halindeki Yangının Ardından...

Manisa'nın Salihli İlçesi'nde Belediye Toptancı Hali'nde dün gece meydana gelen büyük yangında 14 dükkan hasar gördü. Bu sabah yapılan hasar tespitlerine göre maddi zararın yaklaşık 2 milyon YTL olduğu açıklandı.

Dün gece saat 21.00 sıralarında Belediye Toptancı Hali'nde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı çıkan yangında 14 dükkan alevler içind ekalmış Salihli Belediyesi, çevre il ve ilçelerden de gelen takviye İtfatiye ekiplerinin müdahelesiyle güçlükle kontrol altına alınmıştı.

Bugün sabah saatlerinden itibaren yangın mahalinde hasar tespit çalışmalarına başlandı. İş yerleri yanan, ürünleri kül olan vatandaşlar yangının şokunu henüz üzerlerinden atamadı. 20 numaralı iş yeri sahibi Ali Küçüker, "Çıkan yangında bütün resmi evraklarımız tamamen yandı. Zararımız çok büyük. Tahminen benim zararım 30 bin YTL ve satmak için bulunan ürünlerle birlikte bu rakam 50 bin YTL civarında." derken, dükkanının bilgisayarından, resmi evrak ve çatısına kadar tamamen yanarak kül olduğunu belirten Komisyoncular Derneği Başkanı Şemsettin Filiz ise, "Hasar henüz tespit edilmemesine rağmen tahmini zarar yaklaşık olarak 2 milyon YTL'dir. Hal esnafının üzüntüsü çok büyük ve gelecek kaygısı içinde. Bizler burada aslında çok kötü şartlar altında faaliyet gösteriyorduk. Fakat çıkan yangınla birlikte Salihli çok büyük bir faciadan kurtulmuştur. Yan tarafında bulunan tüp bayilerine ait mutfak ve sanayi tüpleri stok depolarının bulunmasından dolayı, Salihli halkı büyük bir faciadan kıl payı kurtulmuştur" şeklinde konuştu.

Salihli Belediyesi'nin kendilerine destek olmasını beklediklerini ifade eden Filiz, "Üyelerimizin bu yarasını saracak, gelecekten umutlu yeni bir tesisin oluşturulmasını istiyoruz. 1972 yılından bu yana hizmet veren hal, ayrıca hayvan pazarı olarak da hizmet verdiği için 2007 yılına gelindiğinde Salihli'ye yakışmıyordu. Yeni bir hal, yangından sonra en önemli ve acil olarak yapılmalıdır. Hal ve Sebzeciler Komisyoncuları olarak bu konunun biran önce çözülmesini istiyoruz" dedi.

Yangında yaklaşık 600 bin YTL ile en fazla zarara uğradığını belirten Abbas Sucu isimli toptancı esnafı ise, 3 soğuk hava deposunda bulunan 300 kasa elma ve 400 kasa muzun tamamen yanarak kül olduğunu belirtti. Ferit Koldaş isimli komisyoncu da, "Dükkanımda bulunan 250 bin YTL'lik ambalajım yandı kül oldu. Sebze komisyon dükkanımla birlikte benim zararım yaklaşık olarak 300 bin YTL'dir Bizler yandık, kül olduk" dedi.

(BA-ÖA-YK)

09.02.2007 18:22 TSİ