Salihli Osb'ye Yabancı Yatırımı

Manisa'nın Salihli İlçesi Organize Sanayi Bölgesi'nde (Osb) Fransız Lacroix Ambalaj Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yer Tahsisi Yaptı.

Salihli Osb'ye Yabancı Yatırımı

Manisa'nın Salihli İlçesi Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) Fransız Lacroix Ambalaj Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yer tahsisi yaptı.

Konuyla ilgili bilgi veren Salihli OSB Müdürü Cevdet Eren, "Fransız Lacroix Group'a sanayi bölgemizde 27 bin 500 metrekarelik yer tahsisi yapıldı. Gelişme alanında tahsis edilecek 22 bin 500 metre kareyle toplam 50 bin metrekarelik bir alanda Lacroix Group ağaç, karton ve plastik gıda ambalaj imalatı üzerine tesis kuracak. 1946 yılında aile şirketi olarak kurulan ve bugün Fransa, Polonya, Kanada, Amerika, Rusya ve Cezayir gibi ülkelerde ambalaj sanayinde faaliyet gösteren Lacroix, özellikle gıda ambalajı ve ahşap ambalajda dünya lideri konumundadır" dedi.

Lacroix firmasının, bölgenin tarıma dayalı sanayi merkezi olarak gelişen Salihli OSB'de kurulu ve kurulacak fabrikaların büyük çapta ambalaj ihtiyacını karşılayacağını, Kemalpaşa'daki tesislerin de Pınar, Gamay ve Akçay gibi firmalarla çalıştığını kaydeden Eren, "Bölgemizde Zumdıeck Konserve ve Dondurulmuş Gıda Limited Şirketi'nden sonra ikinci yabancı firma olan Lacroix Group, gücümüze güç katacaktır. 2002 yılında başlayan 2005 yılı sonunda bitirilen altyapı işleri, 2006 yılında başlayan Endüstriyel Atık Arıtma Tesisi inşaatı, Alara Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Lacroix Group gibi firmaların bölgemizi seçmelerindeki en büyük nedenidir" diye konuştu.

Salihli OSB'nin kuruluşundan itibaren müdürlük yapan Cevdet Eren, OSB'nin son durumu ve gelinen başarılı durumuyla ilgili olarak, "Ocak 2006 itibariyle kesin arsa tahsisi yüzde 90 olmuş, işlemleri devam eden firmalarla bu oran yüzde 98 olacaktır. Yapılacak müteşebbis heyet toplantısında yeni müracaatlar değerlendirilecek ve kalan parsellerin tahsisleri yapılarak bölgemizde tüm arsa tahsisleri bitirilecektir. 2007 yılında bölgemizde 30'a yakın fabrikanın üretime geçmesi diğer fabrikalarında inşaatlarına başlaması planlamaktadır. Şu anda mevsimsel olarak değişen işçi sayısı bin-bin 500 civarında olup 2007 yılı sonunda 4 bin civarında olması beklenmektedir. Salihli OSB tarıma dayalı sanayi merkezi olma yönünde emin adımlarla ilerlemektedir" şeklinde konuştu.

(BA-ÖA-YK-RO-E)

Kaynak: İHA