Salihli Adala Belde Belediyesi'nde Toplu Sözleşme

Salihli Adala Belde Belediyesi'nde Toplu Sözleşme

Manisa'nın Salihli İlçesine Bağlı Adala Beldesinde Belediye -İş Sendikası'na Üye 8 İşçi ile Belediye Anlaştı. Sözleşme ile İşçilerin Yevmiyelerinde Birinci Yıl İçin Ortalama Yüzde 10, İkinci Yıl İse Yüzde 8 ve Sosyal Haklarında Yüzde 25 Oranında Artış Sağlandığını İfade Etti.

Salihli Adala Belde Belediyesi'nde Toplu Sözleşme

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Adala beldesinde Belediye-İş Sendikası'na üye 8 işçi ile belediye anlaştı. Sözleşme ile işçilerin yevmiyelerinde birinci yıl için ortalama yüzde 10, ikinci yıl ise yüzde 8 ve sosyal haklarında yüzde 25 oranında artış sağlandığını ifade etti.

Belediye binasında düzenlenen imza törenine Adala Belediye Başkanı Süleyman Uğuz, Belediye-İş Sendikası Toplu Sözleşme ve Örgütlenme Manisa Bölgesi Uzmanları Basri Çavuşoğlu ile Özkan Yorulmazbaş katıldı.

İmza töreni sonrasında açıklamada yapan Basri Çavuşoğlu, 24 Mart 2008 tarihinde verilen yetki belgesi ile 7 Nisan'da ilk oturumu yaptıklarını ifade etti. Bugüne kadar toplam 8 oturum gerçekleştirdiklerini ve uzun süren görüşmeler sonucunda toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını belirten Çavuşoğlu, "Bu sözleşme ile işçilerimizin yevmiyelerinde birinci yıl için ortalama yüzde 10, ikinci yıl ise yüzde 8 ve sosyal haklarında yüzde 25 oranında artış sağlanmış oldu. Bunun haricinde 30 Ağustos 2008 itibariyle işçilerimize 15 yevmiye ek ücret verilecek. Ayrıca Eylül ayından itibaren çocuğu ilköğretimde okuyan işçiye 100, ortaöğretimde okuyan işçiye 150 ve yükseköğretimde okuyan işçiye 300 YTL ek ücret verilecektir. Bunların yanı sıra işçilerimize Ramazan Bayramı'nda gıda yardımı, kış aylarında ise 500 kg odun ve 500 kg kömür verilmesi öngörülmüştür. Belediye bünyesinde çalışan işçilerin örgütlenme mücadelesine destek veren Adala Belediye Başkanı Süleyman Uğuz'a da teşekkür ediyoruz" dedi.

Belediye Başkanı Süleyman Uğuz ise 1967 yılından bugüne kadar belediyede bir çok kez sendikalaşma için girişimde bulunulduğunu, ancak hepsinin de işçilere sahip çıkılmadığı için başarısızlıkla sonuçlandığına işaret ederek, "Ben de uzun yıllar bu belediyede görev yaptım ve örgütlenme çalışmalarına tanık oldum. Sonuçta sendikalaşma her işçinin özgür iradesidir. Bu sözleşmenin hem işçilerimize, hem belediyemize hem de Adala halkına hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.