Saldırıya Uğrayan Sınır Kapıları Kapandı

Saldırıya Uğrayan Sınır Kapıları Kapandı

Kosova'daki BM Misyonu'nun (Unmık) Başkanı Joachim Rücker, Kosova'daki NATO Gücü'nden (Kfor), Bugün Sırplar'ın Saldırısına Uğrayan Sırbistan ile Kosova'nın Kuzeyi Arasındaki İki Sınır Kapısını Kapatmasını İstedi.

Saldırıya Uğrayan Sınır Kapıları Kapandı

Kosova'daki BM Misyonu'nun (UNMIK) Başkanı Joachim Rücker, Kosova'daki NATO Gücü'nden (KFOR), bugün Sırplar'ın saldırısına uğrayan Sırbistan ile Kosova'nın kuzeyi arasındaki iki sınır kapısını kapatmasını istedi.

KFOR'dan yapılan açıklamada, Rücker'in KFOR komutanı General Xavier Bout de Marnhac'dan, UNMIK polisiyle eş güdüm halinde Kosova'nın kuzeyindeki 1 ve 31 numaralı sınır kapılarını kapatmasını istediği belirtilerek, sınır kapılarının tamamen teknik nedenle kapatıldığı ve kararın bu sabah sınır kapılarına aşırılık yanlısı Kosovalı Sırplar tarafından verilen hasar nedeniyle alındığı kaydedildi.

Kosova'nın bağımsızlık ilanına karşı çıkan ve sayıları bini aşkın Kosovalı Sırp, Kosova ve Birleşmiş Milletler polisinin kontrolünde olan sınır geçiş noktalarını bu sabah ateşe vermişlerdi.

Bu arada, Joachim Rücker, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile Priştine'de yaptığı görüşmeden sonra, UNMIK'in Kosova'daki görevini New York'tan gelecek yeni direktifleri bekleyerek sürdüreceğini bildirdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dün BM Güvenlik Konseyi'nin Kosova konulu acil toplantısında, Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra BM Kosova Misyonu'nun (UNMIK) ülkede görev yapmayı sürdüreceğini söylemişti.

Kaynak: AA