Haberler » Ekonomi » Haber

Salçalık Kırmızı Biber Pazarı Açıldı

Adana'nın Meşhur Salçalık Karaisalı Biberi Piyasaya Çıktı. Tadı, Hijyeni ve Daha Ekonomik Özellikleriyle Çukurova'da Ailelerin Ev Yapımı Salçada Tercih Ettiği Karaisalı Biberi, Yöre İnsanının Yemeklerinde Vazgeçmediği Lezzetlerin Başında Geliyor.

Salçalık Kırmızı Biber Pazarı Açıldı

Adana'nın meşhur salçalık Karaisalı biberi piyasaya çıktı. Tadı, hijyeni ve daha ekonomik özellikleriyle Çukurova'da ailelerin ev yapımı salçada tercih ettiği Karaisalı biberi, yöre insanının yemeklerinde vazgeçmediği lezzetlerin başında geliyor.

Önceki yıl 80-90 krş'tan müşteri bulan kırmızıbiber, bu sene ürün bolluğu sebebiyle 65-75 krş'a satılıyor. Yaylacıların tatil dönüşüyle bibere talebin daha da artacağı ve fiyatların 1 TL'ye çıkacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin önemli biber üretim merkezlerinden Karaisalı ilçesinde yetiştirilen salçalık biberin, bu yıl üreticinin yüzünü güldürmesi bekleniyor. Kış hazırlıkları kapsamında ev hanımlarının büyük ilgi gösterdiği salçalık biber pazarı canlanmaya başladı. Vatandaşlar, otomobil, traktör veya at arabasıyla çuval çuval biber eve taşıyor. Merkez Seyhan ilçesindeki Kıyıboyu Karaisalı Salçalık Biberi ve Zeytin Satış Yeri'nde günde ortalama 40-50 ton arasında kırmızıbiber satılırken, vatandaşlar fiyatı ve kalitesinden memnun.

Her yıl kırmızıbiber salçasını kendisinin yaptığını ifade eden ev hanımı Iraz Önder, "Karaisalı'da yetiştirilen biberin rengi, kokusu ve lezzeti bir başka oluyor. 4-5 kg biberden 1 kg salça elde ediyoruz. Biberin yıkaması, temiz ve çekimini kendimiz yapıyoruz. Bu salça hazır olana göre daha güvenilir oluyor." dedi.

Ev Hanımı Ferdana Cin de benzer görüşlere sahip. Ev yapımı salçanın daha fazla içlerine sindiğini dile getiren Cin, kalitesine göre 65-75 krş arasında değişen biber fiyatlarının uygun olduğunu bildirdi.

Komisyoncu Aşur Gülbahar ise özellikle son günlerde ortalama 5-6 ton biber sattığını kaydetti. Gülbahar, hareketlilikten memnun kaldıklarını vurguladı. Karaisalı biberinde bu yıl ekimin çok ve ürünün bol olduğunu anlatan Gülbahar, Ramazan Bayramı sonrasını piyasanın nasıl olacağını merak ettiklerine işaret etti.

Ömer Deveci de sadece Karaisalı Biber Pazarı'nda günlük 50 ton civarında ürünün alıcı bulduğunu söyledi. Ekonomik krizin aileleri etkilediğini ve satışların beklenen düzeye çıkmadığını savunan Deveci, sokak aralarındaki korsan pazarcıların işlerini baltaladığını söyledi. Karaisalı Biberciler ve Zeytinciler Derneği Başkanı Murat Kılıç ise vatandaşın kırmızıbibere ilgisinin arttığını belirtti. (CİHAN)