Saklı Kalmış Doğa Hazinesi: Yerköprü Şelalesi

Saklı Kalmış Doğa Hazinesi: Yerköprü Şelalesi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce ''tabiat anıtı'' olarak tescillenen Mersin'in Mut ilçesindeki Yerköprü Şelalesi, yeşilliklerle bürünmüş derin bir vadi içindeki büyüleyici görüntüsüyle ziyaretçilerini bekliyor Geçen yıl heyelan nedeniyle ulaşımı oldukça zorlaşan şelalenin yeniden rahatça ziyaret edilebilir hale getirilmesi için köprü yapılacak.

Saklı Kalmış Doğa Hazinesi: Yerköprü Şelalesi

EMİN SANSAR - Mut ilçesindeki Yerköprü Şelalesi, yeşilliklerle bürünmüş derin bir vadi içindeki görüntüsüyle izleyenleri adeta büyülüyor.

Göksu Nehri'ni besleyen Ermenek Çayı'nın uzun yıllardır topraktaki aşındırma etkisi sonucu oluşan Yerköprü Şelalesi, Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta ziyaretçilerini bekliyor.

Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelale, 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 10-15 metre derinliğindeki göl, su tüneli, doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsüyle özellikle bahar aylarında göz kamaştırıyor. 

Kuş cıvıltıları arasında "saklı bir cenneti" andıran şelalede, köprü görevini gören mağaranın Gezende Barajı'ndan gelen su ile beslenmesi ve kayanın dibinden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik serinlik yaratıyor.

Suyun oldukça yüksekten düşmesi sonucu oluşan gökkuşağı ve yeşilin her tonu izleyenlere görsel şölen sunuyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce "tabiat anıtı" olarak tescillenen şelaleden sarkıt şeklindeki yosunların üzerinden suyun bazı yerlerde çok, bazı yerlerde damlalar halinde akması çok farklı bir görünümü ortaya çıkarıyor.

Suyun döküldüğü yerdeki mavilik, şelalenin çevresindeki yeşillik, dik yamaçlardaki çam ağaçları, tabanı göl olan su tünelinin içerisinde doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü görenleri hayran bırakıyor.

Geçen yıl meydana gelen heyelanda yolun kapanması nedeniyle ulaşımı oldukça zorlaşan şelaleye kayalıkların üzerinden zorlukla geçilerek ulaşılıyor. Ulaşımın güçleşmesi ise bu doğa harikası şelalenin ziyaretçi sayısını neredeyse bitirme noktasına getiriyor.

Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu doğal güzelliğin yeniden kolayca ziyaret edilebilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

Şahin, önümüzdeki günlerde mevcut yolun 500 metre gerisinden karşı izleme yerine köprü yapılacağını, şelalenin böylece rahatça ziyaret edilebileceğini kaydetti. - Mersin