Sakka'ya Ağırlaştırılmış Müebbet

Sakka'ya Ağırlaştırılmış Müebbet

Terör Örgütü El Kaide'nin Türkiye Yapılanması İçinde Faaliyet Gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 Tarihlerindeki Bombalı Saldırılara Karıştıkları Gerekçesiyle Yargılanan Sanıklardan 7'si Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı. Bu Sanıklardan 2'sinin Cezaları Müebbet Hapis Cezasına Çevrildi. 41 Sanık Çeşitli Hapis Cezalarına Çarptırılırken, 26 Sanık Hakkında Beraat Kararı Verildi.

Sakka'ya Ağırlaştırılmış Müebbet

Terör örgütü El Kaide'nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları gerekçesiyle yargılanan sanıklardan 7'si ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu sanıklardan 2'sinin cezaları müebbet hapis cezasına çevrildi. 41 sanık çeşitli hapis cezalarına çarptırılırken, 26 sanık hakkında beraat kararı verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, bazı sanık avukatlarının savunma için ek süre ve reddi hakim taleplerini reddeden mahkeme heyeti, sanıklara son sözlerini sordu.

Mahkeme Heyeti, verdiği aradan sonra açıkladığı kararında,sanıklar Fevzi Yitiz, Adnan Ersöz, Yusuf Polat, Harun İlhan, Baki Yiğit, Osman Eken ve Louai Sakka'yı, ''Silahlı terör örgütü El Kaide'nin üyesi olarak Türkiye Cumhuriyeti Teşkilatı Esasiye Kanununun tamamını veya bir kısmını tağyir ve tebdil ve ilgaya ve bu kanun ile teşekkül etmiş olan TBMM'yi ıskata veya vazifesini yapmaktan mene cebren teşebbüs babında, iddianameye göre 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde 57 kişinin ölümü ve 647 kişinin yaralandığı 4 bombalı saldırıların planlanması eyleminin yapılması, kaynak sağlanması ve iştirakte bulunulması'' suçlarından, ölünceye kadar devam etmek üzere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme Heyeti, bu sanıklardan Adnan Ersöz ve Osman Eken'in cezalarını, duruşmadaki hal ve tavırlarını indirim nedeni olarak değerlendirerek müebbet hapis cezasına çevirdi.

Sanıklardan Seyit Ertul'a, ''El Kaide terör örgütünün Konya bölgesindeki grubunu kurmak ve yönetmek'' suçundan 18 yıl hapis cezası verildi.

Sanık Hamed Obysi hakkında ise ''El Kaide terör örgütünün üyesi olmak'' suçundan 6 sene 3 ay hapis, ''patlayıcı madde imal etmek'' suçundan 3 yıl 9 ay hapis, ''sahte kimlik kullanmak'' suçundan ise 2 yıl 6 ay hapis cezası olmak üzere toplam 12 yıl 6 ay hapis cezasına hükmedildi. Obysi'ye, ''patlayıcı madde imal etmek'' suçundan ayrıca 1500 YTL adli para cezası verildi.

''El Kaide terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 29 sanık hakkında 6'şar yıl 3'er ay hapis cezasına hükmeden Mahkeme Heyeti, 10 sanığı ''El Kaide terör örgütüne yardım'' suçundan 3'er yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme Heyeti, 26 sanık hakkında ise beraat kararı verdi.

Karar açıklandıktan sonra bazı sanıklar tekbir getirip slogan attı.

Kaynak: AA