Sakarya: TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Sakarya'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Hedeflerinin Dünyanın Gelişmiş İlk 10 Ülkesi Arasına Girmek Olduğunu Belirterek, Bunu Türk Özel Sektörünün Başaracağını Söyledi.

Sakarya: TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Sakarya'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, hedeflerinin dünyanın gelişmiş ilk 10 ülkesi arasına girmek olduğunu belirterek, bunu Türk özel sektörünün başaracağını söyledi.

Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) 82. kuruluş yıldönümü ve ödül töreninde konuşma yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, hedeflerinin dünyanın gelişmiş ilk 10 ülkesi arasında girmek olduğunu ifade ederek, "2002 yılında 2012 yılına kadar 100 milyar dolarlık bir hedef koyduk. 2006 yılında 85 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik ama 2012 yılına kalmadan bu hedefe ulaşacağız. Hedefimiz dünyanın en gelişmiş ilk 10 ülkesi arasına girmek. Bunu Türk özel sektörü başaracak. Ancak biz aynı şartlarda mücadele etmek istiyoruz. Rakiplerimizin oynadığı futbol sahasının aynısından biz de istiyoruz, tek beklentimiz bu. Aynı şartlarda mücadele edersek Türkiye'de tek bir işsiz kalmaz ve kişi başına düşen milli gelir 10 bin doların üzerine çıkar. Türkiye'de gelişmiş ülkeler seviyesine girer. Elbirliği içinde bu hedefleri gerçekleştireceğiz" dedi.

Toyota Adapazarı otomobil fabrikasının kurumun dünyadaki en verimli fabrikası olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, Toyota'nın yüzde 99'luk verimlilik oranı olduğunu ve bunun Türk işçisinin ne kadar verimli olduğunu gösteren kanıt olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, protestolu senet tutarı ülke genelinde yüzde 44 artarken bu rakamın Sakarya'da yüzde 65 arttığını belirterek, "Bu Sakarya'nın iç piyasasında bir sıkıntının olduğunu göstermektedir. Türkiye'de de sıkıntı var. Enflasyon yüzde 10 büyüme yüzde 5 toplamı yüzde 15 yapar ama protestolu senet oranı yüzde 44. Tüccar senedini ödeyebilmek için bankaya müracaat etmek zorunda kalıyor. Protestolu senetleri anlata anlata herkesin dikkatini bu noktaya çektik. Ben ödül alırken hem seviniyorum hem üzülüyorum. Seviniyorum vergi verdiğim için üzülüyorum çünkü vergilerim doğru kullanılıyor mu diye düşünüyorum. Türkiye'de en çok kayıt dışından rahatsız olan biziz. Çünkü müthiş bir haksız rekabet var. Yanı başımda ne olduğunu bilmediğim için kafamda soru işaretleri oluşuyor. Son 10 yıldır bu ülkede nüfus artışına rağmen kurumlar ve gelir vergisi mükellef sayısında artış yok. Yaklaşık 2 milyon civarında gelir vergisi mükellefi var. Ama vergilerin doğru bir şekilde harcanıp harcanmadığını TOBB olarak takip etmeye başlayarak, web sitemizde yayınlamaya başladık. Yüksek vergiden herkes şikayetçi. Bu vergiler neden bizden yüksek alınıyor" diye konuştu.

"35 YILDAN BU YANA İLK DEFA TÜRKİYE'NİN BÜTÇE AÇIKLARINDA BİR AZALMA BAŞLADI"

Hisarcıklıoğlu, 35 yıldan bu yana ilk defa Türkiye'nin bütçe açıklarında bir azalma başladığını belirterek, "Bu doğru ama neden azalıyor. Kamu harcamalarında kısıtlamaya gidiliyor. Siyasetçilerin en çok sevdiği şey harcama yapmak. Bu da bütçe açıklarını ortaya çıkarıyor. 2006 yılında cari harcamalardaki artış 16 milyar YTL. 10 ayda bizden alınan vergilerse 15 milyar YTL. Harcatmazsak bize de vergi yükü binmez. Siyasetçiden bir şey istemeyelim. OECD ülkelerinde vergi artışı 3 puan. Bu Türkiye'de 17 puan. Son 10 yılda kamu harcamaları 90 kat artmış milli gelirse 60 katta kalmış. Kamu harcamaları mili gelirden fazla. Açığı kapatmak için ya bize gelecek yada dışarıdan borç alınacak. Bize gelirse sistem çöküyor dışarıdan alınırsa da bağımlı hale geliyorsun. Vergiyi doğru vereceğiz, eşit vereceğiz. Gelişmiş ülkelerde bu böyle. Dolaylı vergiler AB'de yüzde 30 bizde ise yüzde 70" şeklinde konuştu.

Türk ekonomisin müthiş büyüdüğünü söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de 2006 yılında yeni kurulan şirket sayısında yüzde 11 artış var. Sakarya'da ise bu oran yüzde 30. Bu insanların iş yapma arzusunu gösterir. Türk ekonomisi müthiş büyüyor. Bu da ilk defa özel teşebbüs sayesinde oluyor. Türkiye ekonomisi büyürken ham petrol ithalatında azalma var. Bunun anlamı kaçak kullanım olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Dünyayla yarışmak ve söz sahibi olmak için büyük şirketlere ihtiyacımız olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Ayakta kalmak istiyorsak çok üreten, satan ve alan olacaksın. Bunu yapmazsan yok olursun devir bu devir. Adapazarı için değil Türkiye için değil dünya için yapacaksın. Söz sahibi olmak istiyorsak büyük şirketlere ihtiyacımız var. Ancak bunun için kaynağımız yok. Bunun için güçlerimizi birleştirmemiz lazım. Ortaklık kültürünü geliştirmezsek kaybederiz. Sadece yoklukta değil varlıkta da güçlerimizi birleştirmeliyiz, kurumsallaşmalıyız" dedi.

ATSO Başkanı Erol Öztürk de törende yaptığı konuşmada, devlet ve özel sektör işbirliğiyle kalkınma hamlesini tamamlayarak yakın gelecekte teknoloji ithal eden değil, teknoloji ihraç eden ülke olacaklarını ve çağın yükselen ekonomileri arasında yerimizi alacağımıza olan inancının tam olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ATSO özel ödülleri vergi, ihracat ve çevre olmak üzere 3 kategoride ödül kazanan 70 kurum ve kişiye verildi. ATSO Ali Coşkun Konferans Salonu'nda düzenlenen törene Sakarya Valisi Nuri Okutan, Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Enver Topuz, sanayiciler, işadamları, sivil toplum kuruluşlarını başkanları katıldı.

Kaynak: İHA