Sakarya'nın İhracattaki Hedefi İlk 5 - Haberler
Haberi Paylaş

Sakarya'nın İhracattaki Hedefi İlk 5

AA - Haberler | Güncel
Sakarya'nın İhracattaki Hedefi İlk 5

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya'nın Türkiye ihracat sıralamasında 6. sıraya yükseldiğini belirterek, başarılarının artarak devam edeceğine inandığını ve hedeflerinin ilk 5'te daima yer almak olduğunu bildirdi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya'nın Türkiye ihracat sıralamasında 6. sıraya yükseldiğini belirterek, başarılarının artarak devam edeceğine inandığını ve hedeflerinin ilk 5'te daima yer almak olduğunu bildirdi.

Kösemusul, yaptığı açıklamada, Karasu ilçesinin lojistik konumu, aldığı ve alacağı yatırımlarla daha da önem kazanmaya başladığını ifade etti.

Karasu Limanı ve yakın bir süreçte tamamlanacak olan demiryolu bağlantısının, başta savunma sanayi olmak üzere orta vadede çok iyi bir konuma geleceğine değinen Kösemusul, şöyle devam etti:

"Ticarette en önemli unsurlardan biri de lojistik konusudur. Karasu bu anlamda avantajlı bir konuma sahiptir. SATSO Yönetimi olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Karadeniz'den dünyaya açılan bir Sakarya hedefledik. Hedefimiz doğrultusunda çalıştık ve çok gayret ettik ve bugünlere ulaştık. Karasu ilçemizin ekonomik gelişimi için üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Ülkemizin ocak ayı ihracatı yüzde 15, otomotiv ihracatı yüzde 37, Rusya'ya ihracat yüzde 57, Irak'a ise yüzde 42,4 arttı. Sakarya'mız 2017'ye ihracatta rekor kırarak başladı. Ocak ihracatımız 454 milyon 537 bin dolar, artış oranı ise yüzde 267. Bu rakamlarla Türkiye ihracat sıralamasında 6. sıraya yükseldik. Sakarya'mız iş dünyasını yürekten kutluyorum. Başarımızın artarak devam edeceğine inanıyorum. Hedefimiz ilk 5'te daima yer almak. İnşallah bu başarıyı da sizlerle birlikte yakalayacağız."

Kaliteli eğitim, her sektörde nitelikli istihdam, katma değerli güçlü üretim ve alternatif pazarlarla sert rekabete dayanıklı daha yüksek ihracat istediklerinin altını çizen Kösemusul, otomotiv sektöründeki 100 yıllık nitelikli istihdam tecrübelerini diğer sektörlere de yayılması gerektiğini aktardı.

Kösemusul, Sakarya'nın sanayi kenti olmasının yanı sıra tarım kenti ve süs bitkiciliği alanında da önemli bir geleceği olduğunu vurguladı.

"Süs bitkiciliğinde hedef dünya markası olmak"

Kösemusul, dış mekan süs bitkiciliğinde üretim alanı ve fidan sayısı bakımından Sakarya'nın Türkiye'de önemli bir merkez haline geldiğini bildirdi.

Sakarya'nın dış mekan süs bitkiciliğinde üretim alanı olarak Türkiye'deki toplam alanın yaklaşık yüzde 35'ine sahip olduğu bilgisini veren Kösemusul, şu görüşlere yer verdi:

"İhracatımız her geçen gün yükseliyor. İhracatımız 5 milyon doları aşmış durumdadır ve bu Sakarya'mıza yatırım yapmak isteyenler için önemli bir referanstır. Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezinde dışa bağımlılığı en aza indirerek yıllık 30 milyon adet üretim kapasitesine ulaşmayı ve ihracat kapasitemizi daha da yükselterek bu sektörde Sakarya markasının dünyada bilinen ve aranan bir marka olmasını hedefliyoruz."

Sakarya'nın 2023 yılında Türkiye'nin lokomotif kentlerinden biri olacağına işaret eden Kösemusul, işsizlik rakamlarını hızla aşağıya çekmek zorunda olduklarını, bunun için her üyenin sorumluluk alarak ilave en az bir kişiyi hemen istihdam etmesi gerektiğini kaydetti.

AA - Son Dakika Haberleri