Sakarya'daki Olaylara İlişkin 15 Kişinin İfadesi Alındı

Sakarya'daki Olaylara İlişkin 15 Kişinin İfadesi Alındı

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Sakarya İl Örgütünün Düzenlediği 'Kültür ve Sanat Gecesi'nde Yaşanan Olaylarla İlgili Olarak Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Talimatıyla Başlatılan Çok Yönlü Soruşturma Kapsamında Polis, 15 Kişinin İfadesini Aldı.

Sakarya'daki Olaylara İlişkin 15 Kişinin İfadesi Alındı

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Sakarya il örgütünün düzenlediği 'Kültür ve Sanat Gecesi'nde yaşanan olaylarla ilgili olarak Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan çok yönlü soruşturma kapsamında polis, 15 kişinin ifadesini aldı.

Adapazarı'ndaki Funda Düğün Salonu'nda 27 Nisan Pazar gecesi düzenlenen ve 600 civarında partilinin çocuklarıyla birlikte katıldığı etkinlik öncesinde, bir grup gencin yaptığı basın açıklaması ve sonrasında Karapürçek ilçesindeki şehit Çavuş Tuncay Özdemir'in yakınları ile arkadaşlarının yaptığı protesto gösterisiyle ilgili yürütülen soruşturmada, polis, olaylara karıştıkları ileri sürülen kişilerin ifadesini almaya başladı.

Soruşturma kapsamında, görüntü kayıtlarını incelemeye alan Sakarya Emniyet Müdürlüğü, kimliklerini tespit ettiği 15 kişinin ifadesine başvurdu.

Cumhuriyet Savcılığı, salon içindeki grubun kanunlara aykırı gösteri yaptığı iddiaları ile birlikte, salon dışında yaşanan olaylarla ilgili gösteri kanununa muhalefet ve izinsiz yürüyüş düzenlenmesi, salonun bulunduğu Ticaret Sarayı'ndaki işyerlerine zarar verilmesi ile gecede kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Ebubekir Kalkalı'nın ölümünde ihmal olup olmadığının belirlenmesi için 4 ayrı soruşturma başlatmıştı. Soruşturmayla ilgili 3 savcının görevlendirildiği biliniyor.

Kaynak: CHA