Sakarya'daki Gerginlikte Kalp Krizi Geçirerek Ölen Şahıs Toprağa Verildi

Sakarya'daki Gerginlikte Kalp Krizi Geçirerek Ölen Şahıs Toprağa Verildi

Sakarya'da, Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin Düzenlediği 'Barış ve Kardeşlik' Gecesinde Yaşanan Gerginlik Sırasında Kalp Krizi Geçirerek Ölen 65 Yaşındaki Ebubekir Kalkalı Toprağa Verildi.

Sakarya'daki Gerginlikte Kalp Krizi Geçirerek Ölen Şahıs Toprağa Verildi

Sakarya'da, Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin düzenlediği 'Barış ve Kardeşlik' gecesinde yaşanan gerginlik sırasında kalp krizi geçirerek ölen 65 yaşındaki Ebubekir Kalkalı toprağa verildi.

Kesin ölüm sebebinin belirlenmesi amacıyla Cumhuriyet Savcısının talimatıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilen Ebubekir Kalkalı'nın cenazesi, akşam saatlerinde Küpçüler Mahallesi'nde bulunan evine getirildi. Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal, cenaze evine gelerek Kalkalı'nın ailesine baş sağlığı diledi.

Emniyet Müdürü Ünsal, provakosyonlara fırsat verilmemesi için, DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'den cenazeye katılanların mezarlığa otobüslerle götürülmesini istedi. DTP Milletvekili Binici, Emniyet Müdürü'nden gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını istedi. Cenazenin evden alınışı sırasında Kalkalı'nın yakınları fenalık geçirdi.

Cenaze, daha sonra omuzlarda taşınarak 900 metre uzaklıktaki Küpçüler Aile Kabristanlığı'na getirildi. DTP Milletvekili Binici de cenazeyi bir süre omuzunda taşıdı. Polis, mezarlık çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken sağlık ekipleri de hazır bekletildi.

Cenazenin defnedilmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan DTP Milletvekili Binici, dün geceki olaylarda güvenlik zaafiyeti yaşandığını söyledi. Olaylardan ötürü vali ve emniyet güçlerini sorumlu tutan Binici, konunun takipçisi olacaklarını ifade etti. Olayları Meclise de taşıyacaklarını anlatan Binici, dün geceki olaylarda Madımak'ı hissettiğini kaydetti. Binici, "Demokrasi şehidi olan Ebubekir Kalkalı'nın ölümünden dolayı üzüntülüyüm. Dün geceki olayda provokatif gelişmeye çanak tutulmuştur. Bunun takipçisi olacağız. Burada bir düğmeye basılma olayı hissettim. O anda bir Madımak'ı düşündüm. Madımak'ta otel içerisinde insanlar yakılmıştı. Dün Sakarya'da yapılmak istenen şey de buydu" dedi.