Sakarya'daki Darbe Girişimi Davası

Sakarya'daki Darbe Girişimi Davası

05.03.2018 16:46 | Son Güncelleme: 05.03.2018 16:46
Sakarya'daki Darbe Girişimi Davası

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, aralarında örgütün firari sözde "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün de bulunduğu 86'sı tutuklu, 223 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, aralarında örgütün firari sözde "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün de bulunduğu 86'sı tutuklu, 223 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları, sanık yakınları ile müdahillerden eski AK Parti Sakarya Milletvekili ve Sakarya 15 Temmuz Milli İrade Derneği Başkanı Ali İnci katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) kaydedilen duruşmada, bir önceki celsede alınan ara kararlara ilişkin mahkeme dosyasına gelen belgeler okundu.

Duruşmada, örgütün "Hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz hakkında, aynı suçlardan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığından, dosyasının bu mahkeme ile birleştirme yönünde bir önceki celsede muvafakat olup olmadığının sorulması kararı alındığı ve dosyasının birleşerek bu davadan ayrıldığı zapta geçirildi.

Darbe girişimi gecesi elde edilen videoların izlenmesinin ardından, 15 Temmuz gecesi Sakarya Valiliği'ndeki olaylarda kimin ateş ettiğinin belirlenmesi için Ulusal Kriminal Büro'ya yazılan sanıkların fotoğraflarının da yer aldığı müzekkere cevabının ve "ByLock" görüşme dökümleri için Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesinin gerekli olduğunun anlaşıldığı zapta geçirildi.

Duruşma zaptına, valilik ve adliye yerleşkesindeki güvenlik kameralarının darbe girişimi gecesine ait görüntülerinde, saat 00.48 ile 00.58 olmayan kısma ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na yazılan müzekkerenin cevabının beklenmesinin gerekli olduğunun anlaşıldığı yazıldı.

Mahkeme dosyasına gelen "ByLock" HTS kayıtlarına ilişkin söz isteyen tutuklu sanık Emre Metin, "31 adet sinyalle ByLock kullanıcısı olduğum iddialarını kabul etmiyorum. ByLock yüklemedim ve kullanmadım. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya Çarşamba gününe kadar ara verdi.

İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği'nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309, "kasten öldürmek" suçunu düzenleyen 81. ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altışar aydan 319 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer aldı. Öte yandan, mahkeme heyeti, eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut'un davaya müdahil olma taleplerini kabul etmişti.

Bir önceki duruşmada, mahkeme heyeti, örgütün elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığından dolayı dosyadan tefrikine ve dosyasının bu mahkemeye gönderilmesine karar vermişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

title