Saitama: A Milli Erkek Basketbol Takımı, Günü İzinli Geçirdi

15. Dünya Basketbol Şampiyonası'nda çeyrek finalde Salı günü Arjantin ile karşılaşacak olan A Milli Basketbol Takımı, günü izinli geçirdi.

Saitama: A Milli Erkek Basketbol Takımı, Günü İzinli Geçirdi

15. Dünya Basketbol Şampiyonası'nda çeyrek finalde Salı günü Arjantin ile karşılaşacak olan A Milli Basketbol Takımı, günü izinli geçirdi.

Saitama Kenti'ndeki Royal Pines Otel'de kamp yapan A Milli Takım'da bazı oyuncular, öğleden sonra oynanan ABD-Avustralya maçını izlemeye giderken, bazı oyuncular da kentte motosikletle gezerek stres attı. Japon basketbolseverlerin yoğun ilgi gösterdiği ve imza almak için birbirleriyle yarıştığı milli basketbolcuların neşeli oldukları gözlendi. A Milli Takım ile birlikte Japonya'da bulunan Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, yaptığı açıklamada, dünya basketbolunda ilk 8 arasına girmenin, Türk basketbolu için fevkalade önemli bir gelişme olduğunu kaydederek, "Buraya bunu hedefleyerek gelmiştik. 2002 Dünya Şampiyonası'ndaki 9.'luktan sonra daha iyi bir dereceyi burada garantilemiş bulunuyoruz. Sert bir gruptan gelmemiz nedeniyle takımımızda oluşan sakatlıklar var. Bu sakatlıklar mutlaka takımın gücünü etkiliyor, ama sakat oyuncuların yerine oynayan oyuncular da en az arkadaşları kadar büyük performans ortaya koyuyor. Arjantin maçına tam kadro çıkmaya çalışacağız. Umarım çeyrek final sürecinde de aynı gururu duymaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Arjantin'in çok tecrübeli ve yetenekli oyunculardan kurulu bir kadrosunun olduğunu da belirten Demirel, "Bu, onları bizim maçta tüm dünya basketbol otoritelerinin gözünde favori yapıyor. Ama basketbol bu. Bizim ekibimiz de çok iyi bir ekip. Mücadele eden, savaşan bir ekip. Takım halinde oynuyoruz. Herkes katkı yapıyor ve maçı sonuna kadar bırakmıyoruz. Aynı anlayışı bu karşılaşmada da sürdüreceğiz. Belki de turnuvanın en önemli sürprizini yapabiliriz. Bunun için oyuncularımız, teknik kadroyla beraber maksimum performansı ortaya koyacaklar" ifadelerini kullandı.

Milli Takımlar Genel Direktörü Doğan Hakyemez ise, takımın durumunun ve kondisyonun çok iyi olduğunu söyleyerek, "Oyuncularımız, sakatlıklarına rağmen ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Sakatlıklarına rağmen oynamak istiyorlar. Bu da takıma şevk veriyor ve mücadele gücünü arttırıyor. Amacımız, Dünya Şampiyonası'ndan alabileceğimiz en iyi dereceyi almak" dedi.

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay da, bu takımın en az Dünya 8.'si olmayı garantilediğini belirterek, "Arjantin karşısında da oyuncularımızın çok büyük bir mücadeleyle oynayacaklarını düşünüyorum. Arjantin'i yenersek final oynamamamız için hiçbir sebep yok, fakat yenilsek de bence bütün çocuklar görevlerini en iyi şekilde yaptı" ifadelerini kaydetti.

Milli Takım Antrenörü Orhun Ene ise, Arjantin'in kendilerini küçümsemesi ve rehavete girmesi durumunda, onlara mağlubiyet tattırabileceklerini söyledi. Ene, "Arjantin maçının son periyoduna yakın farklarla girersek, onları yenebileceğimizi düşünüyoruz. Hedefimiz, ilk 4'e kalabilmek" diye konuştu.

Öte yandan A Milli Takım'ın, Arjantin karşılaşmasının hazırlıklarına yarın yapacağı antrenmanla başlayacağı kaydedildi.

Kaynak: İHA