Said Nursi'nin Hayatı Tiyatroda

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatı tiyatro sahnelerinde anlatılacak.

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatı tiyatro sahnelerinde anlatılacak. İşkence, hapis ve sürgün hayatı yaşayan asrın büyük alimi Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatında önemli bir yere sahip Barla hayatı, 'Barla'da Diriliş' adlı tiyatro oyunu ile seyirci karşısına çıkıyor.

Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun 'Barla'da Diriliş' adlı romanından uyarlanan, senaryosu Yönetmen-Senarist Kenan Korkmaz tarafından yazılan iki perdelik 'Barla'da Diriliş' oyunu için İstanbul Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gala yapıldı. Oyunun Türkiye'de ve yurt dışında büyük ses getireceğini ifade eden sanatseverler, böyle bir kişiliğin, sanatın gücü kullanılarak anlatılmasının önemli olduğunu, sanata farklı bir alternatif getirip oyunculuk kabiliyeti ile birleştiren ekibi takdir ettiklerini ifade ettiler. Oyunun yazarı Yavuz Bahadıroğlu da kendi yazdığı eserin daha güzel ve anlaşılır bir biçimde canlandırıldığını kaydetti.

Evrensel Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, yaptığı açıklamada, "Böyle bir zatın hayatının bir kesitini yaşamayı hayal etmek bile insanın aklını uçuklatırken, oyun olarak sergilemeyi düşünmek bir cesaretten ziyade, o duyguyu yakalayabilmek, yansıtabilmek ve hak ettiği değerde sergilemek ayrı bir tutku ve duygu işiydi. Türkiye'nin en yüksek bütçeli tiyatro oyunu haline gelen oyunun galasına ilgi çok büyüktü." dedi. Ali Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerek sinema dünyasından gerek tiyatro dünyasından birçok isim bizimle beraber oldu. Yer sıkıntısından dolayı izdiham oluştu. Hak ettiği değeri şimdiden aldığını görmek bile onur verici bir olay. Destekleri olan herkese teşekkür ederim."

Oyun hakkında konuşan yönetmen Kenan Korkmaz, "O esrarengiz dört köşenin gizemli gücü olan tiyatroda Allah'ın izni ile fikri ve davası ile güçlü bir zatı anlatmak, sanat hayatımda bir dönüm noktasıdır. Seçtiğim sanat yönetmeni, ışık tasarımcısı ve kadro ile doğru tercihler yaptığımı düşünüyorum. Sanat bir yorumdur. Yorumlarken en doğruyu yakalamak adına çok sancı yaşadığımı söyleyebilirim." şeklinde konuştu. Oyunun prova sürecinde yaşanan yoğun duygu selinden dolayı oyuna yer yer ara verildiğini anlatan Korkmaz, provaları izleyen bir çok sanatseverin; film gibi olmuş, hiç bir masraftan kaçılmamış açıklamaları üzerine 'Film Gibi Tiyatro' sloganıyla yola çıkma kararı aldıklarını sözlerine ekledi.

"TİYATRO SAHNESİNDE TİCARİ KAYGI YAŞANMIYOR"

Tiyatro oyunuyla ilgili herhangi ticari bir kaygı yaşamadıklarını söyleyen tiyatro ekibi, tiyatro sahnesinin Bediüzzaman'ı anlatmak için hazırlandığını ve bu konuda da hedeflerine ulaşacaklarını söylediler. Ekip, ayrıca, oyunla ilgili şimdiden Türkiye'nin değişik yerlerinde otuza yakın rezervasyon aldıklarını ve yıl sonuna kadar 500 oyun ile 2 milyon insana ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.

Yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın, Yapımcılığını Abdurrahman Korkmaz'ın yaptığı oyunun kadrosunda Seyfullah Kartal, Yusuf Ekşi, Ramazan Korkmaz, Edip Tutal, Hüseyin Taş, Yavuz Gürbüz, Şenol Kara, Turgut Üstündağ ve Suat Ergin'e kadar etkili birçok ismin yer aldığı bildirildi.

Said Nursi'nin Hayatı Tiyatroda
Said Nursi'nin Hayatı Tiyatroda

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title