Sahte Sigorta Müfettişleri Uyanık Mobilyacıları Dolandıramadı

Sahte Sigorta Müfettişleri Uyanık Mobilyacıları Dolandıramadı

İstanbul'dan Bursa'nın İnegöl İlçesine Gelen ve Kendilerini Sigorta Müfettişi Olarak Tanıtan 2 Kişi, Dolandırmak İstedikleri Esnafın Durumu Anlaması Sonucu Yakalandı.

Sahte Sigorta Müfettişleri Uyanık Mobilyacıları Dolandıramadı

İstanbul'dan Bursa'nın İnegöl ilçesine gelen ve kendilerini sigorta müfettişi olarak tanıtan 2 kişi, dolandırmak istedikleri esnafın durumu anlaması sonucu yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'dan İnegöl'e gelerek 34 UT 7887 plakalı kamyonetle bir süre mobilyacılar sanayi bölgesini gezen Yunus B. (52) ile Serdar B. (45), Suat ve Ersin Fener'e ait firmaya girerek kendilerini sigorta müfettişi olarak tanıttı. Ankara'dan geldiklerini söyleyen şahıslar, sahte kimlikleri göstererek işçilerin sigorta evraklarını görmek istedi. Fener kardeşler bunun üzerine çalışan işçilere ait sigorta evraklarını göstererek, 4 yeni işçi aldıklarını, ancak henüz sigorta işlemlerini başlatmadıklarını söyledi. Bunun üzerine sahte sigorta müfettişleri, işçilerin hemen sigorta işlemlerinin yapılması gerektiğini, her işçi için de 2 bin 500 YTL olmak üzere 10 bin YTL ceza keseceklerini belirterek, ceza makbuzu düzenledi. Sahte sigorta müfettişleri, Fener kardeşlere, "Siz genç işadamlarısınız, onun için hatanızı bağışlayabiliriz. Bir zarf verirseniz, bu sefer ceza yazmayız' diyerek düzenledikleri evrağı yırttı.

Müfettişlerin durumlarından ve hareketlerinden şüphelenen Suat Fener, seri numaralarını aldığı 5 adet 100 YTL'yi zarfa koyarak verdi. Zarfı alan sahte müfettişler işyerinden ayrılınca, Ersin Fener, Sigorta Genel Müdürlüğü'nü arayıp, İnegöl'de görevli müfettişleri olup olmadığını sordu. Genel Müdürlük yetkililerinden böyle bir görevlendirme olmadığını öğrenen Fener, sahte müfettişleri takibe aldı. Fener kardeşler, mobilya sanayi bölgesinde bir kaç firmaya daha giren sahte müfettişleri polise ihbar etti.

Harekete geçen Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler ve Asayiş Büro ekipleri, 34 UT 7887 plakalı otomobili, içindeki iki şahısla birlikte Sera Akaryakıt İstasyonu mevkiinde gözaltına aldı. Şahısların yapılan üst aramasında, seri numaraları alınan 500 YTL ile birlikte toplam 870 YTL ele geçirildi. Emniyetteki sorgularının ardından şahıslar, İnegöl jandarma ekiplerine teslim edildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

(SB-OMR-OK-Y)

Kaynak: İHA