Sahte İlaçlara Seri Numaralarla Son

Sahte İlaçlara Seri Numaralarla Son

Sağlık Bakanlığı, Sahte ve Son Kullanma Tarihi Geçmiş İlaçların Önüne Geçmek İçin 2008 Yılından İtibaren İlaç Kutularına Seri Numarası Verileceğini Söyledi. Eczanelere de Önlem Yolda.

Sahte İlaçlara Seri Numaralarla Son

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Gümrükçüoğlu, sahte ve son kullanma tarihi geçmiş ilaçların önüne geçmek için 2008 yılından itibaren ilaç kutularına seri numarası verileceğini, eczanelerin de barkod uygulamasına geçeceğini bildirdi.

Gazetecilere açıklama yapan Orhan Gümrükçüoğlu, dün bazı ilaç depolarında ele geçirilen son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar konusunu değerlendirdi.

Gümrükçüoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak ilaç firmalarıyla anlaşma imzalayacaklarını ve 2008 yılından itibaren ilaç kutularına seri numarası verileceğini söyledi.

Bu uygulama sayesinde son kullanma tarihi geçmiş ilaçların önüne geçileceğini, bu numaralarla tablet ve şişelerin üzerindeki numaraların da aynı olacağını kaydeden Gömrükçüoğlu, bu yolla kutulara eski ilaç konulmasının önüne geçileceğini ifade etti. Gümrükçüoğlu, eczanelerin yakın bir tarihte barkod uygulamasına geçeceğini söylerken bu uygulamayla farklı ilaç kullanımının engelleneceğini ve ilaç kutularından küpür kesmenin sona ereceğini belirtti.

Sahte ilaçlara karşı vatandaşı ve eczacıları uyaran Gümrükçüoğlu, ilaçların son kullanma tarihinin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. İlaç kutularının son kullanma tarihlerine kazıma varsa bunu mutlaka eczacıya bildirilmesini isteyen Gümrükçüoğlu, eczacılardan da konuyu sosyal güvenlik kurumlarına iletmelerini istedi.

Şu anda bazı ecza depoları hakkında Cumhuriyet Başsavcılarının işlem başlattığını anımsatan Gümrükçüoğlu, suçlu olduğu düşünülen kurumlarla ilgili soruşturma başlatacaklarını, bu soruşturma sonucunda söz konusu depoların ruhsat iptallerinin gündeme gelebileceğini söyledi.(ANKA)

Kaynak: ANKA