Sahte Hak Ediş Raporları Düzenlendiği İddiası

Sahte Hak Ediş Raporları Düzenlendiği İddiası

Hak Ediş Raporları Düzenlettirerek Menfaat Sağlığı İddia Edilen Şirket Yetkilisinin Yargılanmasına Başlandı

Sahte Hak Ediş Raporları Düzenlendiği İddiası
18.01.2011 14:01 | Son Güncelleme: 18.01.2011 14:01

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) kongre ve kültür merkezinin inşaatında yapılan işin karşılığında gerçeği yansıtmayan hak ediş raporları düzenlettirerek menfaat sağlığı iddia edilen şirket yetkilisinin yargılanmasına başlandı.

Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasında, üniversitedeki inşaatın yapımında 400 bin TL'lik imalat yapılmasına karşın 1 milyon 470 bin liralık hak ediş raporu düzenlettirdiği iddiasıyla hakkında 'edinim ifasına fesat' suçu işlediği iddiasıyla 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istenen şirket yetkilisi Hasan Akan ile şikayetçi Cumali Kurtar hazır bulundu.

Sanık Hasan Akan, savunmasında, üniversitedeki kongre ve kültür merkezi inşaatının ihalesini başka bir şirketle ile ortak aldıklarını ve işe başladıklarını söyledi.

İnşaat devam ederken biten bölümleri ile ilgili üç adet hak ediş düzenleyip bu bedelin bir kısmını aldığını belirten sanık Hakan Akan, savunmasını şöyle sürdürdü:

'Dördüncüsü için rektör Alper Akınoğlu'nun inşaat daire başkanına talimatı ile bu kişinin de teknik personeline söylemesiyle hak ediş düzenlendi. Biz aslında 400 bin TL'lik imalat yapmıştık. Biz bu rakam üzerinden hak ediş düzenledik bunu imzaya sunduk. Ancak bize işin hızlandırılması için ve ayrıca üçüncü ayda talep edilen ek ödeneğin gelmesi için önceki ödeneğin bitmiş olması gerekliliği sebebiyle daha fazla hak ediş düzenlememiz gerektiği söylendi. Benim bilgim dahilinde 1 milyon 470 bin TL'lik yeni bir hak ediş düzenledik. Aslında hak edişleri müteahhit firma hazırlamaz, biz talep ederiz, üniversitenin teknik daire elamanları hazırlar. Bu tamamen idarenin talebi ile gerçekleşmiştir. Ayrıca ihale dosyasında mevcut yapı işleri genel şartnamesinin 39/1 C maddesine göre de bu ödemeler kesin olmayıp kazanılmış hak sayılmaz. Geçici hak ediş raporlarıdır. Daha sonra bu kısımların imalatı bitirildi, biz de paramızı aldık. Bu işte karımız değil zararımız olmuştur. Zira fazla para bize ödenmedi. Ancak biz bunu stopaj ve damga pulları ile KDV düzenlemesinden doğan ödemeleri peşin yatırdık. Ayrıca erken hak ediş sebebiyle enflasyon endeks farkını da almadık.'

Sanık Hakan Akan ve Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu hakkında suç duyurusunda bulunan Cumali Kurtar da daha önce ÇÜ Rektörlüğüyle 6-7 yıl müteahhitlik ilişkisinde olduğunu söyledi.

Rektörün personele talimat vererek bu tür işleri yaptığını ve dava konusunun da onlardan biri olduğunu iddia eden Cumali Kurtar, 'Hak edişin onaylanması ile fatura kesilir ve evrak strateji daire başkanlığına gider ve orada ödeme yapılır. Ödeme yapılmaması halinde müteahhit firmanın bunu icraya verme hakkı vardır. Davanın özel yetkili mahkemelerde görülmesi gerekir. Sanıktan şikayetçiyim ve üniversite ile olan müteahhitlik işlerimden zarar gördüm' dedi.

Mahkeme başkanı da ara kararında müşteki Cumali Kurtar'ın zarar gördüğüne ilişkin delil bulunmadığından davaya taraf olarak katılma talebinin de reddine karar vardı.

Duruşmada ÇÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığında kontrol mühendisi olarak görev yapan Özgür Demir tanık olarak dinlendi. Özgür Demir, müteahhidin dördüncü hak ediş talebinde 400 bin TL civarında bir imalat tespit ettiklerini söyledi.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu'nun emri ve daire başkanının bilgisiyle yatırımları hızlandırma amacıyla ek ödenek talep etmek için hak edişi artırdıklarını anlatan Demir, 'Şu anda artırdığımız hak edişle ilgili imalat da tamamlanmıştır' dedi.

Duruşmada bazı üniversite görevlileri de tanık olarak dinlendi.

Mahkeme başkanı, dinlenen tanıklara aynı zamanda haklarında dava kapsamında soruşturma yürütüldüğü duruşmayı, suçun vasfının belirlenmesi amacıyla inşaat çalışması biten binada keşif yapılmasına ve hak edişlerle ilgili ödeme yapılıp yapılmadığının sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Sanık hakkında geçen yıl müteahhit Cumali Kurtar'ın suç duyurusu üzerine dava açılmıştı. Müşteki Cumali Kurtar'ın davanın açılmasına neden olan suç duyurusu üzerine ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ve diğer bazı görevliler için Cumhuriyet Savcılığının YÖK'ten izin istediği öğrenildi.

(AG-MUT-SA) - ADANA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Sahte Hak Ediş Raporları Düzenlendiği İddiası - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 17:25:07. #1.14#
title