Sahte Çürük Raporu Davası

Sahte Çürük Raporu Davası

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da Aralarında Bulunduğu 97 Kişinin, 'Askerlikten Kurtulmak İçin Hile Yapmak' ve 'Askerlikten Kurtulmak İçin Hile Yapmak Suçuna İştirak Etmek' Suçlarından Yargılandığı Davanın İlk Duruşmasında, Sanık Avukatların 'Görevsizlik Kararı Verilmesi' Talebi, Mahkeme Heyetince Reddedildi.

Sahte Çürük Raporu Davası

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 97 kişinin, 'askerlikten kurtulmak için hile yapmak' ve 'askerlikten kurtulmak için hile yapmak suçuna iştirak etmek' suçlarından yargılandığı davanın ilk duruşmasında, sanık avukatların 'görevsizlik kararı verilmesi' talebi, mahkeme heyetince reddedildi.

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 97 kişinin 'askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve buna iştirak etmek' suçlarından Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'nda bulunan spor salonunda kurulan mahkemede görülen davanın ilk duruşmasında sanık avukatları, mahkeme salonuna girerken nizamiyede üst ve çantalarının el yordamıyla arandığını, baro kimliklerinin fotokopilerinin alındığını belirterek, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde yer alan 'Adil yargılama hakkının ihlali' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Mahkemenin tabii hakimlik ilkesine aykırı kurulduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca sivil kişileri askeri mahkemenin yargılamasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemenin 'görevsizlik kararı' vermesini isteyen sanık avukatları, davanın sivil mahkemelerde görülmesini talep etti.

Askeri Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok, mahkemeye girerken avukatlara yönelik aramanın hukuka aykırı olmadığını, avukat kimliklerinin fotokopisinin alınmasının da adil yargılama hakkını ihlal niteliğinde bulunmadığını belirtti. Üçok, 353 Sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun'un 13. maddesinde, 'asker ve sivil şahısların müşterek işledikleri suçlarda suçun Askeri Ceza Kanunu'nda yer alması durumunda şahısların yargılanmasının askeri mahkemede yapılacağının' yer aldığını belirterek, bazı avukatların 'görevsizlik kararı verilmesi' taleplerinin reddini istedi.

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ahmet Erdem, sanıkların üzerine atılı suçu asker ve sivil şahıslar olarak müşterek işlediklerinin iddia edildiğini ve müşterek suçlarda 353 sayılı yasanın yargılama görevini askeri mahkemelere verdiğini belirterek, 'görevsizlik kararı verilmesi' taleplerinin reddedildiğini bildirdi. Erdem, ayrıca askeri mahkemelerin tabii hakimlik ilkesine aykırılık taşımadığını, askeri hakimlerin de adli hakimler gibi 3'lü kararname ile atandıklarını ifade etti.

İddianamenin okunmasının ardından bazı sanık avukatları, duruşmanın yarına ertelenmesini talep etti. Mahkeme Başkanı Erdem, bu talebi yerinde görerek, duruşmayı yarın saat 10.00'a erteledi.

(TB-OK-Y)