Sahte Çürük Raporu Davası

Sahte Çürük Raporu Davası

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Aralarında DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da Bulunduğu 97 Kişinin "Askerlikten Kurtulmak İçin Hile Yapmak ve Buna İştirak Etmek" Suçlarından Yargılandığı Davanın Duruşmasını 27 Mayıs 2008 Tarihine Erteledi.

Sahte Çürük Raporu Davası

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, aralarında DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da bulunduğu 97 kişinin "askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve buna iştirak etmek" suçlarından yargılandığı davanın duruşmasını 27 Mayıs 2008 tarihine erteledi.

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 97 kişinin "askerlikten kurtulmak için hile yapmak ve buna iştirak etmek" suçlarından Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı Spor Salonu'nda kurulan mahkemede görülen davasının 9. duruşmasında, mahkeme tarafından talin edilen bazı bilirkişiler dinlendi. Herhangi bir yükümlünün askerliğe elverişsiz olduğuna ilişkin ön rapor alması halinde, bu raporun ilgili askerlik şubesine gelmesinin ardından bütün takip işlemlerinin durdurulduğunu belirten Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Daire Başkanlığı (ASAL) Er İşlemleri Müdürlüğü'nde görevli Personel Yarbay Murat Diker, "Bu raporun askerlik şubesine verilmesinin ardından yükümlüye 'askerlikle ilişiksiz' belgesi veriliyor. Daha sonra askerlik şubesi, yükümlüden ayrı olarak hastaneye yazı yazar ve kati raporu bekler. Bu rapor da geldikten sonra askerlik şubesi, yükümlüye ilişkin işlemleri bitirir" dedi.

Askeri hastanelerden askerlik şubesine gönderilen ön raporlara, daha sonra bu raporların teyitlerinin de yapılacağını göz önünde bulundurarak itibar ettiklerini belirten Diker, bu nedenle yükümlülerin ön raporlarının 'sahteliğinden' şüphe etmediklerini söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Kıdemli Üstçavuş Ümit Hamçelik ile Jandarma Uzman Çavuş Recep Şahin de, sanıkların değişik bankalardaki hesaplarından birbirlerine yaptıkları para havaleleri hakkında bilgi verdi. Mahkeme tarafından bilirkişi tayin edilen Genelkurmay Başkanlığı Sağlık Komutanlığı Rapor Şube Müdürlüğü'nde görevli psikiyatr Hava Tabip Binbaşı Semih Dikkatli, duruşma sırasında sanıklar Aytekin D. ile Ayhan E.'yi muayene etti. Semih Dikkatli, muayene sonrasında Aytekin D.'nin psikolojik bir sorununun bulunmadığını belirtti.

Mahkeme, 27 Mayıs 2008 tarihine ertelendi.

(TB-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA