Sahte Altın Operasyonu

Sahte Altın Operasyonu

Altın, bakır ve gümüşü karıştırarak ürettikleri düşük ayarlı ziynet eşyalarını piyasaya sürdükleri iddia edilen 29 kişi yakalandı.

Sahte Altın Operasyonu

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, düşük ayarlı altın, ziynet eşyası ürettiklerini tespit ettikleri kişilere yönelik olarak çalışma başlattı.

Çalışmada, çete üyelerinin kimlik ve adresleri ile üretim yapılan yerlerin belirlenmesinin ardından operasyon kararı alındı. Ardından İstanbul'da 7 işyeri ve 17 ev ile Denizli ve Bursa'da birer eve düzenlenen operasyonlarda 29 kişi gözaltına alındı. Adreslerde üç ruhsatsız tabanca ve Bizans dönemine ait iki bronz sikke de ele geçirildi.

Şüphelilerin, Fatih'teki üç atölyede altın, bakır ve gümüşü karıştırarak, düşük ayarlı ziynet eşyası ürettikleri, bu altınları İstanbul ile çeşitli illerde piyasaya sürdükleri tespit edildi. İstanbul, Ankara, Kocaeli, Mersin, Gaziantep, Muğla ve Burdur'da bazı kuyumcularda yapılan aramalarda, suç örgütü elemanlarının ürettikleri düşük ayarlı 1 kilo 500 gram ziynet eşyası ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan 29 kişiden 7'si, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla serbest bırakıldı.

"Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, sahte altın imal etmek ve piyasaya sürmek, dolandırıcılık" suçlarından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen 22 kişi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.