Şahinbey'de 'Evlilik Okulunu' tamamlayan çiftlere sertifika - Haberler
Haberi Paylaş

Şahinbey'de "Evlilik Okulunu" tamamlayan çiftlere sertifika

AA - Haberler | Güncel
Şahinbey'de

Şahinbey Belediyesi'nce düzenlenen Evlilik Okulu'nda eğitimini tamamlayan 206 çift için sertifika töreni düzenlendi.

Şahinbey Belediyesi'nce düzenlenen Evlilik Okulu'nda eğitimini tamamlayan 206 çift için sertifika töreni düzenlendi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Gaziantep İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Şahinbey Rehberlik Araştırma Merkezi ile birlikte yürütülen Evlilik Okulu projesi kapsamında mutlu ve huzurlu toplum oluşturmak için eğitimler veriliyor.

İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen sertifika töreninde yaptığı konuşmada, evlilikte karşılıklı anlayışın çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Projenin diğer illere örnek olacağını ifade eden Hatipoğlu, şunları aktardı:

"Bu projede evlenecek olan çiftlere çamaşır makinası evli çiftlere ise kahve makinası hediye ediliyor. Bu çok güzel bir olay. Çiftler arasında evlenemeden önce her şey çok güzel ancak evlendikten sonra artık her şey rutine geçiyor. Hayat sizleri hiç hesap etmediğiniz şeylerle muhattap kılabilir. Evliliği kolaylaştırmamız gerekiyor. Bazen kızlarımız bir çok istekte bulunuyor. Ancak erkeğin bunu karşılayacak gücü yok. Bazende erkek, karşısındakinin kendisinin her şeyine evet demesini istiyor. Ancak dinimiz öyle bir şey demiyor. Dinimiz karşılıklı oturun ve karşılıklı rızalaşın, birbirinizi sevin ve sayın diyor. Hayatta olduğun gibi görünmek lazım. İçimiz nasılsa dışımızda öyle olmalı. Böyle olduğunda ilerde yanlışları azaltmış olursunuz."

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, projenin 10 yıldır devam ettiğini ifade ederek, "Üç hafta boyunca evlenecek ve evli olan çiftlerimize eğitim veriyoruz. Bu eğitim sonrasında yeni evlenecek çiftlerimize düğün hediyesi olarak çamaşır makinesi, evli olanlara ise çay veya kahve makinesi hediye ediyoruz. Ayrıca her ay evlilik okuluna katılan yeni evlenecek çiftlerimiz arasında kura çekerek, bir çiftimizi umreye gönderiyoruz." ifadelerini kullandı.

Tahmazoğlu, projeyi önemsediklerini kaydederek, şunları belirtti:

"Çünkü evlilik insanoğlunun hayatının dönüm noktalarından bir tanesi. Ancak evlenecek olan gençler evlilikle ilgili bir eğitim almadan hayatının en önemli noktasında hazırlıksız giriyor. Eşler ve ailelerin birbirine nasıl davranacağı, evliliğin dinimizdeki hükmü nedir ve nelere dikkat etmek lazım bunların bilinmesinde fayda var. Evlilik Okulu Projemizden dolayı da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül aldık. Benimde en faydalı gördüğüm projelerden bir tanesidir."

Hatipoğlu'nun çektiği kurayla, Serpil ve Eren Pişkin çifti umreye gitmeye hak kazandı.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım