Şahin: Türkiye Daha Demokratik Bir Durumda

Şahin: Türkiye Daha Demokratik Bir Durumda

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin Hukuk Devleti Olma Bakımından Bugün Düne Göre Daha Demokratik Bir Durumda Olduğunu Söyledi.

Şahin: Türkiye Daha Demokratik Bir Durumda

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin hukuk devleti olma bakımından bugün düne göre daha demokratik bir durumda olduğunu söyledi.

Şahin ile İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini, başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bir gazetecinin, ''Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ve darbe iddialarına'' ilişkin sorusu üzerine, Şahin, şunları kaydetti:

''Türkiye, düne göre daha demokratik bir ülkedir. Hukuk devleti olma bakımından bugün düne göre daha demokratik bir durumdadır. Tüm anayasal kurumlar demokratik ilkelere bağlıdır ve bu arada TSK da Türkiye'de demokratik bir kurum olarak, demokratik kurallar içerisinde hareket etmektedir. Ancak bazı kurumlarımızın içerisinde eski alışkanlıklarını devam ettirmek isteyenler bulunabiliyor. Ancak Türkiye'deki demokratik yapı, demokrasiye kastetmiş olan bu kişileri bertaraf edecek güçtedir. Şu anda Türkiye'de yaşanan da budur. Ama tabii, yaşanan bir yargı sürecidir. Bu süreç sonucunda bağımsız yargı organları, bütün bu iddialarla ilgili, bu iddialara dayanak kılınan delillerle ilgili nihai kararı verecektir. O bakımdan yargıya intikal etmiş konularla ilgili, tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de yargıyı etkileyecek beyanlarda bulunmak doğru sayılmamaktadır.''