Şahin: "Taşınmaya TBMM Karar Verir"

Şahin: "Taşınmaya TBMM Karar Verir"

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankasının İstanbul'a Taşınması Konusunda, Yapmayı Düşündüğü Bir İcraatı İfade Ettiğini Belirterek, 'Buna Başbakan Karar Vermez, TBMM Karar Verir' Dedi.

Şahin:

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınması konusunda, yapmayı düşündüğü bir icraatı ifade ettiğini belirterek, ''Buna Başbakan karar vermez, TBMM karar verir'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, temel ceza kanunlarına uyum amacıyla çok sayıda yasada değişiklik öngören tasarının 13. bölümü kabul edildi.

Adalet Bakanı Şahin, milletvekillerinin, ''Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasıyla'' ilgili sorularını yanıtlarken, bu bankanın kanununda olduğu gibi, Vakıflar Bankası, Halkbank ve Ziraat Bankasının kanunlarında da ''merkezin Ankara olduğunun'' yazılı olduğunu belirtti. Şahin, şunları söyledi:

''Kamu bankaları olan bu bankalar da İstanbul'a taşınmak istiyor. Çünkü İstanbul, finans merkezi haline geldi. Sayın Başbakan, iktidar partisinin Başbakanı ve Başbakan olarak bu konuda yapmayı düşündüğü bir icraatı ifade etti. Sayın Başbakan karar vermez buna, TBMM karar verir. Bu konuda teklif ya da tasarı hazırlanır, TBMM'ye gelir, burada tartışılır. Eğer Genel Kurul böyle bir karar verirse, taşınma o zaman meydana gelir. Tabiki herkes fikrini söyleyecektir...

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankasının da bu yönde talepleri var. Niye o bankalarla ilgili bunları söylemiyorsunuz da o bankalarda çalışan personelin ne olacağını sormuyorsunuz da Merkez Bankası personelini soruyorsunuz? Diğer bankalarda çalışan personel, personel değil mi?''